Rozkaz: zřídit družstvo, které bude připraveno vykonávat týlové práce v místě mimořádné události. Cíl: zabezpečit stravu zasahujícím jednotkám. Tak zněly poslední služební pokyny pro šedesátiletého Martina Lelku.

Podle kolegů je zvládl skvěle. „Role velitele polní kuchyně se jako vášnivý kuchař zhostil neprodleně. Úkol nakrmit všechny své kolegy zvládl do puntíku,“ napsali hasiči v tiskové zprávě, kde kolegův odchod ze služby oznámili.

Lelku tak trochu jiné taktické cvičení s poděkováním za dlouholetou práci potěšilo. „Samozřejmě jsem byl rád. Musím ale říct, že i když vařím rád, tak kluci už měli guláš připravený. Já ho jen vydával,“ přiznal s upřímností sobě vlastní.

Vlčická Traktoriáda. Součástí jsou i spanilá jízda obcí a průjezd louží.
Překvapení diváci ve Vlčicích. Před vodou se nebylo kam schovat

K hasičům do Trutnova nastoupil v dubnu 1985 a už u nich zůstal. Začínal jako řadový hasič. Po roce se začal věnovat zjišťování příčin požárů. V roce 1993 se stal ředitelem územního odboru. Ve funkci vydržel třicet let. „Práce hasiče nebyla můj dětský sen. Dostal jsem se k ní trochu náhodou, po vojně,“ prozradil.

Kolegové ocenili, že Lelka byl výborným šéfem. Podporoval je a dával jim prostor se realizovat. „Dokázal všechny řídit s nadhledem a vždy správně vyhodnotil a určil priority. Navíc má skvělý smysl pro humor a nikdy nepokazil žádnou legraci,“ uvedli v tiskové zprávě.

Z vernisáže výstavy Jízda v EPO1 v Trutnově. Foto: Jan Bartoš
V EPO1 začala výstava, kterou svět ještě neviděl. Je to Jízda!

Taková pochvala Martin Lelkovi udělala radost. Stejně jako zřízení jednotek JPO 2 a 3 a trvalá snaha o jejich vylepšování. „Dnes mají kvalitní výbavu a dobrý výcvik, je na ně spolehnutí. Podle mě je to jedna z nejlepších věcí, co se u hasičů povedla,“ zdůraznil.

Známý je rovněž v hokejovém prostředí. V mládí byl hráčem, sportovní zkušenosti pak předával jako hokejový trenér. Mimo jiné i u krajského výběru hasičů.

Mohlo by vás zajímat: To je poprvé, co se mi nechce z nemocnice domů. Vrchlabí zapůsobilo na pacienty

Zdroj: Deník/Jan Braun