„Přestože u nás hraje prim zima, letní sezóna je mnohem delší. Naším plánem je udělat ze Špindlu i parádní letní středisko," říká v rozhovoru pro Deník ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn Čeněk Jílek.

Jaké plány máte pro letní turistickou sezonu?
Opět se snažíme udělat léto ve Špindlu atraktivní pro dospělé i děti. Každý si tu najde to své. Návštěvníci mohou využít naše cyklostezky, otestovat terénní tříkolky, bike park, projít si krásné naučné stezky, zapůjčit si loďku či paddleboard, zahrát si tenis, zacvičit si jógu. Pro děti máme nachystaná nádherná hřiště na hřebenech hor a spoustu zábavy ve Svatém Petru. Lanovky jsme měli zatím spuštěné o víkendech, ale od 19. května bude již denně v provozu lanovka na Medvědíně a od 27. května šestisedačková lanovka ve Svatém Petru. V sobotu 27. května zahajujeme oficiálně letní sezónu tradiční akcí Špindlerovské otevírání léta. Návštěvníky čeká bohatý program, jehož centrum bude v prostoru dolní stanice lanovky Svatý Petr, kde budou představeny mimo jiné i ukázky záchranných prací členů horské služby, hasičů a policie. Pro děti chystáme zábavné a sportovní aktivity, které vyvrcholí dětskou olympiádou. Otevřeme letní turistické trasy a návštěvníkům nabídneme i zvýhodněné ceny služeb a zboží, za které zaplatí jen polovinu plné ceny. Přestože u nás hraje prim zima, letní sezóna je mnohem delší. Naším plánem je tedy udělat ze Špindlu i parádní letní středisko, což se nám již posledních pár let daří.

Můžete prozradit novinky, kterých se dočkají návštěvníci Špindlerova Mlýna?
Každý rok se snažíme návštěvníkům nabídnout něco nového. Většinou se jedná o zábavu a atrakce pro dospělé i děti. Letos jsme se rozhodli rozšířit nabídku v půjčovně loděk a paddle boardů na Labské přehradě. Vidět hory a městečko z vodní hladiny, je totiž stále atraktivnější. Na Labské přehradě se dá také výborně rybařit. Chystáme také nové Elektro bike & Buggy centrum v bývalé populární restauraci Labužník. Zde si budou moci zájemci zapůjčit jedno z našich nových čtyřkolových vozidel E-Grand Tour s elektrickým pohonem. Tyto čtyři sedadlové stroje jsou unikátním skloubením pohybu za pomoci šlapání a zároveň elektro podpory. K řízení vozítka navíc nepotřebujete řidičský průkaz a můžete se tak naprosto ekologicky a s minimální námahou pohybovat po Špindlu a jeho okolí. Je to ideální řešení pro dospělé s dětmi. Pokud si chtějí rodiče odpočinout a občerstvit se, jejich ratolesti si zatím mohou třeba zazávodit na šlapacích bugynách na vytyčené závodní dráze. Další novinkou pak bude nové velké trampolínové hřiště pro malé i velké u dolní stanice lanovky Medvědín. Na hřišti budou i basketbalové koše a zájemci si mohou půjčit bounce board - skákací prkno na t rénování snowboardových triků. Trampolínové centrum bude kryté, takže bude k dispozici za každého počasí. A pracujeme již také na projektu výstavby rozhledny Na Pláních.

Skiareál Svatý Petr je v zimě prakticky každý víkend obsazený různými akcemi. Vítáte množství a škálu těchto aktivit? Bude jich přibývat nebo je současný stav maximem?
Široké spektrum akcí u nás pochopitelně vítáme. Špindlerův Mlýn je resort, kde se pořád něco děje, což je také jedna z jeho předností oproti jiným střediskům. Je nám ctí, že můžeme pořádat, spolupořádat nebo hostovat řadu významných mezinárodních sportovních eventů a navíc nabízíme svým návštěvníkům další oblast zábavy. Naši návštěvníci se rádi po lyžování podívají na nejlepší snowboardisty či lyžaře světa, rádi si během dne odpočinou u kávy či oběda a podívají se na volejbal na sněhu či koňské polo. Trendem dnešní doby není jen vybírat středisko podle počtu kilometrů sjezdovek, ale na základě komplexních služeb a zážitků. A my jim je rádi dopřejeme.

V únoru a březnu se natáčel film Špindl, půjdete se na něj podívat?
Film si rozhodně nenecháme ujít. Bylo nám ctí, že si režisér Cieslar vybral jako kulisu právě naše středisko. Diváci se prostřednictvím filmu podívají na naše sjezdovky, do různých špindlerovských podniků, restaurací, hotelů i do města. Natáčelo se ve Svatém Petru, na Medvědíně i Horních Mísečkách. Věřím, že stejně jako předchozí filmy, jako například Snowboarďáci nebo Padesátka, co se u nás točily, bude mít i film Špindl úspěch.