Právě tento týden vypršel termín, kdy o zvýšení činží museli soukromí majitelé bytových domů i radnice nájemníky písemně informovat. V platnost může změna vejít až po uplynutí tříměsíční lhůty. „Důvodem je včasná informovanost nájemníka,“ uvedl Pavel Rakouš z Ministerstva pro místní rozvoj.

Přibližně o 20 procent hodlá v roce 2010 zvýšit nájemné v městských bytech hradecká radnice. Změna se dotkne asi 1700 domácností. Navýšení však nebude pro všechny stejné. „Bude se pohybovat od 16 do 24 procent. Netýká se bezbariérových bytů, bytů v domech s pečovatelskou službou, domů postavených se státní dotací a bytů, které město do konce roku prodá,“ řekl Ivan Čakány z odboru správy majetku města.

Maximální možné míry deregulace, zdražení o 55 procent, využili v Trutnově. Zasáhne asi tři sta bytových jednotek. „Chceme trh s byty rozhýbat,“ sdělil starosta Ivan Adamec. „Zvýšení se ovšem netýká sociálního bydlení a bytů pro seniory.“ Nájemné v obecních bytech se tu v lednu vyhoupne na 51,6 koruny na metr čtvereční.

Stejně tak náchodská radnice zvyšuje činže ve svých bytech o 57 procent na 51,6 koruny za metr. Jičín „stropní“ možnosti naproti tomu nevyužil. Nájemné ovšem radnice sjednotila na 43 koruny za metr, čímž v některých bytech činži naopak snížila. Ministerská kalkulačka by jim přitom dovolila až nárůst 35 procent na 51,59 koruny.

Tím by se však prohloubil rozdíl mezi bydlením v Jičíně a v Hořicích či Nové Pace, což radní nechtěli. V okolních městech se má platit maximálně 43 koruny za metr.

O dvacet procent dráž se bude bydlet i v přibližně 160 rychnovských bytech. „V posledních letech jsme mnohé domy opravili a cena rekonstrukce se již v nájemném promítá,“ dodal Jaroslav Tichý z městského úřadu.

Výše regulované činže vychází z koeficientu ministerstva pro místní rozvoj a maximální dovolené hranice se musí držet nejen radnice, ale i soukromí vlastníci. Ve výpočtu se zohledňují místní ceny nemovitostí nebo počet obyvatel. Deregulací nájemného by měly zmizet paradoxní situace, kdy jeden nájemník platí na základě „historického“ dekretu regulované a jeho nový soused v témže domě třeba až několikanásobně vyšší tržní nájemné.