Prohlídka, svatba, nebo obdivování Hospitalu Kuks stále nejsou možné. Momentálně je celý obehnaný zelenou sítí a pokračuje rekonstrukce v rámci projektu Granátové jablko.

Zůstává uzavřen

"Návštěvníci zatím musí mít strpení. Až do odvolání bude Hospital uzavřen, takže i hrobka a lapidárium. Určitě to potrvá až do prázdnin. Pak uvidíme, jestli půjde třeba alespoň část zpřístupnit. Je to hlavně kvůli bezpečnosti, celý areál je jedno velké staveniště. Konec prací máme naplánovaný v listopadu," říká kastelán národní kulturní památky Libor Švec.

Rekonstrukce za více než 400 milionů korun musí být dokončena ještě letos, jinak hrozí, že dotace z evropských fondů propadnou.

Už vysazují byliny

"Stavební práce běží na všech frontách. Od střech až po sklepy. Velký pokrok na pracích je vidět hlavně na zahradě. Tam už se připravují záhony pro vysazení bylin," komentuje situaci kastelán. A dodává: ,,Nabraný skluz kvůli zdlouhavému vyhodnocování veřejné soutěže na zhotovitele jsme dohnali, protože zima byla teplá, a tak práce v podstatě pokračují podle plánu."

Turista Pavel Nováček, který sem přijel na kole, se svěřuje: ,,No, teď Hospital nevypadá nic moc. Je celý zaplachtovaný. Ale až se opraví, bude určitě hezký, tak to musíme vydržet." Fasáda na jižní straně kostela je téměř dokončena. Restaurátorská práce se už také značně posunula, výjevy z cyklu Tanec smrti jsou zřetelné a viditelné. "Návštěvníkům zůstává volně přístupný v okolí akorát Braunův betlém, který má nový informační systém," doplňuje kastelán Švec.

Granátová jablko je projekt, jehož součástí je rekonstrukce barokního Hospitalu Kuks. Památkáři na něj dostali dotaci 440 milionů korun z evropských fondů. Zahrnuje novou fasádu, části střechy, interiéry a chodby. Restaurování maleb a soch i novou kanalizaci. V zatím nevyužitém jihozápadním křídle mají vzniknout obchody a zázemí pro divadlo. Obnovou prochází i zahrada a přilehlá ohradní zeď.

Zdeňka Kousalová