„Poslední vetší opravy kostela proběhly v sedmdesátých letech minulého století, ale kvalita práce a materiálu nebyla valná. Do kostela začalo zatékat a na jednom místě nad chrámovou lodí se v trámoví dokonce objevila zhoubná dřevomorka. Bylo ale jasné, že bez výrazné dotační podpory bude oprava těžko realizovatelná,“ popsal předcházející období čistecký zastupitel Ladislav Jiřička.

Před čtyřmi lety začala být akutní oprava věže, kde už se situace rovnala havárii. O náklady v hodnotě čtyři sta tisíc korun se tehdy podělila farnost o obec. Na střechu v té době nebyly peníze.

Čistečtí se začali snažit získat alespoň nějaké finanční prostředky. „Zvolili jsme cestu beneficí. Na podzim roku dva tisíce šest jsme uspořádali první ročník koncertu Rock for Church a tato akce se opakovala i v následujících třech letech. K tomu jsme ještě přidali výtěžek z jednoho vánočního koncertu a jako základ na opravu střechy bylo připraveno sto jedenáct tisíc korun. To ale samozřejmě nestačilo, vždyť hrubý odhad byl přes milion,“ doplnil Jiřička.

Ke změně došlo začátkem minulého roku, když se farnosti podařilo uspět ve vypsané výzvě MAS Přiďte pobejt! Jilemnice. Na opravu tak byla přislíbena dotace ve výši devět set tisíc korun z fondů Evropské unie na rozvoj venkova spravovaných ministerstvem zemědělství.

Začátkem léta letošního roku se pustila do oprav firma Horsuk, která uspěla ve výběrovém řízení. Kromě výměny krytiny bylo třeba místy vyměnit část trámoví a doplnit záchytný systém na sníh. Na severní straně části lodi kryla střechu břidlice patrně až z roku 1890. Završením byla oprava sanktusníku, který byl nově celý oplechován.

Celkové náklady přesáhly jeden milion tři sta tisíc korun. Kromě již zmíněných zdrojů opět pomohla obec Čistá příspěvkem sto padesát tisíc korun a v kostelích farnosti proběhly finanční sbírky mezi věřícími. Díky tomu se potřebná částka podařila shromáždit a projekt dotáhnout do konce.

Veřejnosti přiblíží náročnou akci beseda s projekcí fotografií z oprav. Její termín ale ještě nebyl stanoven. Termín zájemci najdou na webových stránkách obce.

Kostel svatého Prokopa, tvoří dominantu obce již od roku 1821, kdy byla jeho stavba dokončena. Slouží zejména pro bohoslužby. Pravidelných bohoslužeb, v neděli a ve všední den se účastní 15 až 30 věřících. Objekt je důležitým kulturním dědictvím pro občany obce i okolí. Slouží také pro křty, svatby i důstojná rozloučení se zesnulými spoluobčany.