Její 26. ročník, který vyvrcholil pondělní etapou na 48 km s cílem na Hanapetrově pasece v Dolním Dvoře, ovládl společně s běžkařem Davidem Chaloupským, jehož táhl v tandemu za sebou. Jejich náskok se vyšplhal v součtu tří etap na 33 minut. Průměrně uháněli rychlostí 17,52 km/h, s plně naloženými saněmi. „Na startu mohly vážit 60-70 kilo, protože na Ledové jízdě si vozíme všechno s sebou, abychom byli tři dny soběstační, včetně stravy pro psy a pro nás,“ povídal vítězný musher. Druzí byli Martin Bílý s Michaelou Srchovou, třetí Martin Kobr s běžkařem Dlouhým.

Šestnáct posádek psích spřežení, v závěsu s běžkařem, vyrazilo na noční etapu Ledové jízdy z Pece pod Sněžkou od sjezdovky Javor a končilo na Hanapetrově pasece v Dolním Dvoře.
Musheři vyrazili zdolávat Krkonoše s čelovkami, bivakovali na sněhu

„Jsem strašně rád, že jsme závod dojeli. Vítězství je skvělým bonusem, moc mě těší. S Davidem máme výborný, sehraný tým a dobře připravené psy. Dost jsme si závod užívali,“ sděloval Jiří Vondrák dojmy v cíli v Dolním Dvoře a dodal: „Ledová jízda přitom není vůbec jednoduchý závod kvůli obrovskému převýšení, které zdoláváme. Jezdí se nahoru, dolů, pořád se šlape na brzdu nebo pedáluje. Letos jsme měli výhodu v dobrém počasí, protože když mrzne, tak je ideální. Jenom trať byla místy tvrdá. Objevovaly se na ní ledové plotny, a proto se muselo jezdit opatrněji, abychom se nedostali se saněmi mimo trať, a na tvrdém povrchu nerozbili psům přední nohy.“

Zdroj: DENÍK/Jan Braun

NEJEL OBHAJOVAT ZLATO DO FRANCIE

Musher z Rudníku letos v lednu vynechal jeden z nejtěžších etapových závodů psích spřežení na světě, francouzský mítink La Grande Odyssée. V Savojských Alpách měl obhajovat prvenství z loňského roku, letošní start zrušil. „Bylo to kvůli špatné přípravě. Podzim byl v Podkrkonoší strašně vlhký, od září do listopadu pršelo. Neexistovala možnost najít terén, kde by se dalo trénovat. Všechno bylo pod vodou, brutálně rozmáčený. Nemělo cenu v tom trénovat se psy,“ vysvětloval zrušení účasti Jiří Vondrák. „Jet do Francie bez pořádného tréninku, to by byla sebevražda. Nemá cenu trápit psy a sebe. To je naprosto zbytečné. Je jednodušší a vůči psům absolutně nejohleduplnější závod vynechat. Rozhodování proto ani nebylo těžké. Na prvním místě jsou psi. Pokud uznám, že nejsou připraveni na takový závod, tak ho prostě nepojedu,“ zdůraznil.

NORSKÝ MARATON

Zahraniční dobrodružství si místo toho užije začátkem března na nejsevernějším území pevninské Evropy v Norsku. V městečku Alta za severním polárním kruhem odstartuje 9. března nonstop závod Finnmarkslopet na 545 kilometrů.

„Chtěl jsem vyzkoušet něco nového. Příprava zatím probíhá celkem dobře. Pomohla k tomu i Ledová jízda, při které jsme nacvičili bivakování, krmení venku a další věci,“ řekl. V přípravě absolvuje v Krkonoších za den i devadesátikilometrové etapy. „Start v Norsku jsem konzultoval s Radkem Havrdou, který Finnmarkslopet jel. Čerpám informace, kde se dá. Když už někdo zkušenost má a je ochoten se o ní podělit, tak by byla škoda toho nevyužít,“ doplnil.

Norský maraton se jede na jeden zátah. Povinná je pauza v souhrnné délce 22 hodin během doby závodu. „Na dvou vybraných místech jsou povinné přestávky na dvě a šest hodin. Zbytek je na musherovi, jak si pauzy logisticky rozvrhne,“ upřesnil Vondrák. Jeho cílem bude slavný závod především dokončit. „Ambice na výsledek si nedělám, půjde o sbírání zkušeností,“ konstatoval. Za severním polárním kruhem nebude především v konkurenci Seveřanů jediným Čechem. Vydají se na něj rovněž Jana Henychová a Roman Habásko.

Finnmarkslopet má obrovskou tradici, letos se jede 37. ročník, a prestiž. Patří mezi nejlepší závody na světě. „Dva jsou na Aljašce, dva v Norsku a k tomu Odyssea ve Francii,“ objasnil musher z Rudníku. V březnu si tak vyzkouší druhý mítink z elitní světové pětice. Vyjede na něj z lokality Alta, která byla osídlena minimálně 4200 let před naším letopočtem, jak dokazují archeologické nálezy nástěnných maleb, a od roku 1985 figuruje na seznamu světového dědictví.