„Tolik zásahů nikdy nebylo. To je opravdu historicky nejvíc,“ potvrdil Wolfgang Berger, který je členem Horské služby 32 let, a v současné době je náčelníkem okrsku Pec pod Sněžkou. Jde ve šlépějích svého otce, který působil u Horské služby v Peci od roku 1955 do roku 1993.

Rod Bergerů patří k nejstarším v Krkonoších, jejich rodokmen sahá až čtyři staletí do historie. Členy Horské služby jsou i další rodinní příslušníci. „V jednu dobu nás bylo u Horské služby dokonce šest,“ poukázal Wolfgang na fakt, jak je rodina Bergerových spjatá se záchranářským oborem.

Ilustrační foto.
Pronásledoval svou ex. Najal dva muže, kteří za pervitin nového partnera zkopali

Drtivá většina zásahů v letošní zimě se odehrávala na sjezdovkách. „Mimo sjezdovky jsme zasahovali zhruba u stovky úrazů. Nejvíce, osmnáct, jich bylo na Sněžce,“ konstatoval Wolfgang Berger. V celých Krkonoších absolvovala Horská služba v období od 1. prosince 2021 do 30. dubna 2022 celkem 2807 zásahů.

Podle Bergera stojí za rekordními čísly vysoká návštěvnost Krkonoš. „Úrazy korespondují se zvýšenou návštěvností, obzvlášť po covidovém roce, kdy byly skiareály zavřené. Loni jsme měli v zimě 108 zásahů, letos 713. V únoru jsme měli dokonce 70 zásahů za týden, denně až osmnáct,“ porovnal.

Nejčastějším úrazem bylo poranění kolenních vazů. „Vyplývá to ze stylu lyžování, kdy se začalo jezdit na kratších carvingových lyžích,“ vysvětlil.

Zatímco ve Špindlerově Mlýně bylo nejvážnějším z tamních 525 případů Horské služby úmrtí padesátiletého polského lyžaře po srážce na sjezdovce Na Pláních, ani v Peci pod Sněžkou nebylo od tragédie daleko.

Vizualizace
V Peci pod Sněžkou vyroste krytý bazén, parkovací dům či nové lanovky

„Osmatřicetiletému muži se 18. února udělalo špatně na lanovce na Hnědý vrch, při výstupu na horní stanici kousek popojel a zkolaboval. Přihodila se mu zástava srdce. Život mu zachránila pohotová reakce lyžařů, kteří se pohybovali v jeho blízkosti, a resuscitace,“ popsal Wolgang Berger nejvážnější případ. Předminulý týden muž dorazil na stanici v Peci pod Sněžkou, aby horským záchranářům osobně poděkoval. „Bývá to spíš výjimečné, ale potěší to,“ kvitoval děkovné gesto zkušený horský záchranář.

Horská služba v Peci pod Sněžkou letos v zimě mohla poprvé využít opravenou stanici, kterou výrazně vylepšila rozsáhlá dvouletá rekonstrukce za 13 milionů korun. „Je to obrovská změna a veliký přínos. Především propojení garáže s prostornou ošetřovnou je pro naši práci velmi důležité,“ pochvaloval si nové prostředí.

Wolfgang Berger je služebně nejstarším členem Horské služby v Peci pod Sněžkou. Vyučený automechanik, který pracoval v ČSAD v Trutnově, se stal nejdříve v roce 1991 dobrovolným členem, v roce 1993 nastoupil jako sezonní zaměstnanec, od roku 2005 pracuje jako celoroční zaměstnanec. S otcem se potkali v Horské službě rok, než odešel do důchodu. „Začínal jsem v Janských Lázních na horní stanici lanovky na Černé hoře. Zázemí tam tehdy bylo v elektrickém rozvaděči. Sloužil jsem sám pro celou oblast Černé hory,“ zavzpomínal.

Za případ, na který nezapomene, považuje pátrání s tragickým koncem po jednom z kolegů v Peci pod Sněžkou. „Dlouholetý dobrovolný člen Horské služby Láďa Svoboda z Pece, sportovec, který mě učil hrát tenis, byl v důchodovém věku a vydal se na brusinky do Modrého dolu. Poté, co nebral telefon, se rozjela pátrací akce. Nedařilo se nám ho objevit, proto se přizval na pomoc policejní vrtulník, který měl lokalizátor na mobilní telefony. Díky němu se podařilo zaměřit telefon a najít Láďu, který se zřítil,“ připomněl nešťastnou událost.