"Začátek roku byl ještě poznamenán covidem, ale i tak jsme v roce 2022 odoperovali nejvíce pacientů v novodobé historii. Počty ambulantních pacientů nám také opět stouply, to je dáno třeba velmi dobře fungující neurologickou ambulancí," konstatoval ředitel Nemocnice Vrchlabí Michal Mrázek.

Aktuálně prožívají náročnější období chirurgové, jako obvykle v zimní sezoně. "Je to samozřejmě dáno polohou naší nemocnice, která je první spádovou nemocnicí centrálních Krkonoš, tedy pro nás Špindlerova Mlýna, a probíhající lyžařskou sezonou. S úrazy je to stejné jako každý rok. U lyžařů nejčastěji ošetřujeme zlomeniny bérce a předloktí, dále otřesy mozku a úrazy kolen. Ale i ostatních je spousty," uvedl Mrázek.

Významným okamžikem bylo spojení se zavedenou vrchlabskou chirurgickou klinikou ANSA, která se loni na podzim stala součástí zdravotnické skupiny Penta Hospitals. Ta je vlastníkem Nemocnice Vrchlabí. Privátní klinika ANSA se zabývá jednodenní i plastickou a estetickou chirurgií. "Jsme spokojeni, neboť to Nemocnici Vrchlabí dává další možnosti. Již jsme navýšili operativu o další operační den týdně, kdy se střídá po jednom týdnu ortoped s chirurgem," pozitivně hodnotil spolupráci ředitel vrchlabské nemocnice.

"Přidaná hodnota tohoto pracoviště je odlišnost od standardního nemocničního provozu. Pacienti jsou zde odoperování a do 24 hodin opouští zařízení. Provádí se zde proto výkony, které nevyžadují delší hospitalizaci, například artroskopie, operace kýly, křečové žíly, ale součástí operativy je i plastická chirurgie,” dodal.

Nemocnice pracuje také na investicích na odděleních i v areálu. "Probíhá rekonstrukce rentgenologického a CT oddělení, která bude zakončena výměnou nového CT. Dojde také k vylepšení zázemí pro lékaře na rentgenu a laboranty. Dokončili jsme stavební úpravy čekárny a odběrové místnosti v laboratoři s rekonstrukcí sociálního zařízení. V areálu nemocnice je hotová sanace komínu a čekáme na jeho nové osvětlení z důvodu bezpečnosti při leteckém provozu zdravotnické záchranné služby," popsal Michal Mrázek probíhající investiční akce.

Personálně na tom Nemocnice Vrchlabí není špatně, ale jak říká její ředitel, vždy to může být lepší. "Stále hledáme internisty, máme místo i pro ortopeda. Se zdravotními sestrami jsme na tom dobře, ale pokud chceme výhledově rozšiřovat spektrum péče, budeme potřebovat i je," nastínil situaci.

Tým lékařů a zdravotních sester Nemocnice Vrchlabí se specializací na intenzivní medicínu nebo chirurgii byl o víkendu v akci při Světovém poháru v alpském lyžování ve Špindlerově Mlýně. Každý den se jich pohybovalo u tribun a závodní tratě patnáct. Nemocnice Vrchlabí disponuje přímo ve Svatém Petru u dojezdu sjezdovky ambulantním zařízením Medical Point, které je detašovaným traumatologickým pracovištěm a má k dispozici prostor k ošetření pacientů nebo přípravě na převoz do nemocnice.

Nemocnice Vrchlabí je nestarším zdravotnickým zařízením svého druhu v regionu. Pokrývá zdravotní péči od ambulantních specialistů, přes akutní péči, až po péči následnou. Založena byla roku 1832 a v roce 2016 se stala jedním ze základů, na kterém investiční skupina Penta začala v České republice budovat silnou zdravotnickou skupinu Penta Hospitals CZ. Ta zahrnuje šest nemocnic, ambulantní služby, nebo síť specializovaných center péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou - Alzheimer Home, a je tak jedním z nejvýznamnějších poskytovatelů zdravotnických a sociálních služeb v České republice.