V pondělí nové přístroje představili ředitel nemocnice Martin Limburský, hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc a primář oddělení Jiří Bažant. Digitalizace přinesla významnou novinku do chodu všech oddělení, a to nejen trutnovské nemocnice, ale i dalších pracovišť, s kterými zdravotnické zařízení spolupracuje.

„Běžné snímkování klasickým způsobem na film odpadlo, stejně jako jejich dosavadní vyhodnocování, fyzické přenášení nebo archivace. Přístroje umožňují zaznamenat výsledek vyšetření do počítače a v rámci sítě jej kamkoliv co nejrychleji přenést,“ vysvětlil primář radiodiagnostického oddělení Jiří Bažant.

Dvě digitální pracoviště tohoto typu jsou přímo na rentgenu, další na oddělení interny. „Přiřadila se ke stávajícímu systému, tedy k pracovištím magnetické rezonance, počítačového tomografu CT, mamografie a ultrazvuků. Všechna jsou nyní v digitální počítačové síti, napojené na nemocniční informační systém,“ upozornil ředitel Martin Limburský.

I když pro pacienta se ve způsobu samotného snímkování nic podstatného nemění, důležitý je přenos výsledků vyšetření dál. Kromě lékařů v Trutnově mohou s pořízeným materiálem pracovat i další zdravotnická zařízení. „Už teď posíláme počítačovou cestou snímky ke konzultacím na pracoviště nemocnic v republice, například do Prahy na Homolku nebo do Liberce,“ dodal primář Bažant. Význam pracoviště pro pacienty nemocnice v Trutnově i celém kraji podtrhl také hejtman Lubomír Franc. „Královéhradecké zdravotnictví z hlediska kvality a dostupnosti péče patří na jedno z předních míst v republice.

Projekt digitalizace bude pokračovat v dalších nemocnicích holdingu. Tato je první, která dostala moderní přístroje a s dalšími investicemi zde i nadále počítáme. Myslím, že je nemocnice vzorem, jak by i další naše zdravotnická zařízení měla vypadat a jak by měla být vedena. V rámci nutného zefektivnění a restrukturalizace krajského zdravotnictví budeme na trutnovském modelu stavět,“ prohlásil hejtman Franc.