Rebarbora je poslem jara a většina lidí si myslí, že je to ovoce. Je to však omyl, je to zelenina, která se využívá nejen do koláčů, buchet a k přípravě různých sladkostí, ale podušená i jako příloha k masu.
Je to stará kulturní rostlina, která se pěstovala v asijských zemích již ve starověku. U nás je známá především z domácích zahrádek, kde roste bez větší péče. Obsahuje menší množství vitamínu C (přibližně polovinu co citron), provitamin A, vitamíny skupiny B, niacin a protisklerotické flavonaidy, z minerálů draslík, vápník, hořčík a fosfor, velké množství vlákniny. Příznivě působí na pokožku, vlasy a nehty, prospívá krevnímu oběhu a je močopudná. Obsahuje také vyšší množství kyseliny šťavelové, takže při větší konzumaci je zapotřebí nahradit úbytek vápníku spotřebou potravin bohatých na vápník, například mléka. Na přelomu června a července obsah kyseliny šťavelové narůstá, proto se nedoporučuje pro nemocné trpící ledvinovými a žlučovými kameny či revmatismem.

Jak postupovat při přípravě rebarbory?
Konzumují se pouze řapíky (tedy ne listy a kořeny), které mohou být zelené nebo červené. Já preferuji červené, neboť jsou jemnější a chutnají mírně po malinách. Rebarboru nekonzumujeme syrovou, řapíky musíme předem oloupat a následně tepelně upravit, povařit. Nepoužíváme hliníkové nádobí, které reaguje s kyselinou šťavelovou. Kyselost rebarbory lze zmírnit přidáním citronové šťávy, bílého vína nebo medu. Také mléko a mléčné produkty podstatně chuť rebarbory zjemňují. Ta má být teprve po uvaření a krátkém ochlazení smíšena s cukrem, a tak zůstane zachována její plná přírodní chuť. Připravují se z ní vynikající koláče, náplně do knedlíků, polévky, ale i kompoty a zavařeniny. Podušenou jí lze použít jako přílohu k masu, hlavně kuřecímu a krůtímu, které mu dodá zajímavou chuť.

A na závěr poradím recept na výbornou rebarborovou polévku pro čtyři osoby: 500 g rebarbory, ½ litru vody, 100 g cukru, 220 g smetany ke šlehání, kousek celé skořice, šťávu z půlky pomeranče. Do vody dáme cukr a uvedeme do varu, přidáme oloupanou a na kostičky nakrájenou rebarboru, skořici a vaříme do měkka. Vodu už nepřiléváme. Nakonec vmícháme smetanu, pomerančovou šťávu a necháme už jen krátce, jemně zavařit. Servírujeme jí vlažnou nebo vychladlou a můžeme na zakousnutí přidat několik cukrářských piškotů.

Další otázky můžete posílat na adresu jana.mudrova@denik.cz.