Například o zakázku na úpravy náměstí se ucházelo 16 firem. I díky tomu bude nakonec revitalizace centra stát místo předpokládaných 88,56 milionu korun jen necelých 82 milionů, řekl dnes ČTK semilský místostarosta Vladimír Šimek. Radnice zaplatí čtvrtinu, ze tří čtvrtin financuje projekt Evropská unie.

Podobně Semily vydělaly také na chystané rekonstrukci železného mostu. „Loni se do soutěže na opravu přihlásil jediný uchazeč s nabídkou dva miliony korun, a tak jsme soutěž zrušili,“ řekl starosta Jan Farský. Letos město soutěž zopakovalo a nabídky předložilo hned sedm firem. „Vybrali jsme tu nejlevnější za 1,4 milionu korun,“ řekl Farský. Semily ale nejsou jediné, kde díky krizi ušetřily, levněji se daří stavět třeba Liberci, pět milionů už ušetřili na zakázkách v České Lípě.

„Náš rozpočet bude stejně jako loni velmi napjatý a každá úspora je vítaná,“ poznamenal Šimek. Stejně jako další města v Libereckém kraji i Semily připravily na letošní rok schodkový rozpočet. Výdaje dosáhnou téměř 174 milionů korun a zhruba o 45 milionů převýší příjmy. Důvodem jsou ale především investice, které překročí 60 milionů korun. Na podstatnou část z nich přitom Semily získaly dotace z evropských fondů. Město nepočítá s dalším zadlužováním, zapojí rezervy vytvořené v minulých letech i 36 milionů korun, které zůstaly na účtech na konci loňska.

Klíčovou investicí je rekonstrukce kina Jitřenka na Riegrově náměstí za 64,37 milionu korun, která začala už v loňském roce. V kině, které muselo být kvůli špatnému stavu před šesti lety uzavřeno, najde po přestavbě zázemí i městská knihovna, kavárna a hudební klub. Kinosál pro 115 lidí bude variabilní, půjde využít i jako divadlo nebo k pořádání koncertů. Součástí kina budou i klubovny na videotvorbu.

Do úprav samotného Riegerova náměstí se v minulých letech investovalo už více než 27 milionů korun. Dopravu zklidnila kruhová křižovatka, město zaplatilo nové dlažby a fontánu. V další fázi, která bude stát 17,59 milionu, chce město vybudovat terasu před nákupním centrem a parkoviště. „Chce tam mít také lavičky, nějakou zeleň a vodní prvek, který by tu část náměstí oživil,“ dodal Farský.

ČTK