Mezinárodní porota se skládala ze sedmnácti filmařů a producentů z Kanady, Turecka, Izraele, Norska, Jižní Koreji a Číny. Letos o ocenění bojovalo celkem 551 dokumentárních filmů z 36 zemí světa.

Možná ne všichni čtenáři vědí, že režisér Jan Svatoš je úzce spjat s královédvorskou zoologickou zahradou.

Již u jeho první expedice Fotografické návraty byla ZOO Dvůr Králové. Fotograf Svatoš a jeho tým strávili v odlehlých končinách keňského severu 40 dnů, kde mimo jiné fotografovali a natáčeli klasickou analogovou technikou. A dokonce v přenosné temné komoře vyvolali několik filmů.

Projekt Fotografických návratů má na ZOO Dvůr Králové širší návaznost: kromě předání dětských kreseb nosorožcům v rezervaci Ol Pejeta se tým v zoo na cestu do Keni připravoval.

Propojení filmu s festivalem

Fotografické a výtvarné dílny, fotografické workshopy a v neposlední řadě také festival Doteky Afriky, jehož čtvrtý ročník se konal v zoo (a jehož dvou prvních ročníků byla královédvorská zoo partnerem), se propojil nejen s Janem Svatošem ale i filmem divoČINY, který zde byl promítán. „Nově vznikající film se vrací opět částečně do Afriky. Věřím, že budu nadále se zoo spolupracovat, říká autor.