Most v Mladých Bukách bude od pondělí průjezdný a s ním i cesta na Vrchlabí a Jilemnici.

„Se vší pravděpodobností termín 16. května platí. Most bude průjezdný kyvadlově, bez semaforů, přednost budou mít auta jedoucí zespodu. Jen se trochu obáváme zimního období, kdy by namrzlá vozovka mohla řidičům jedoucím z kopce dělat problémy," potvrdila starostka Mladých Buků Lucie Potůčková.

Ale nic není jen tak. „Tím se otevře objízdná trasa pro těžká nákladní auta a dojde k uzavírce silnice v Čisté u Horek. Důvodem je nutná sanace svahu," potvrdil tamní starosta Ladislav Jiřička.

A tahle spojnice Trutnova s Jičínem, resp. Krkonoš se středními Čechami je hodně frekventovaná. Navíc, systém objízdných tras je doslova labyrintem.

Zatím ale zůstane otevřená rušná křižovatka na Horkách, kterou však brzy čeká zásadní proměna. „Změní se přednost v jízdě. Hlavní silnice nepovede rovně od Jičína na Trutnov, ale uhne na Jilemnici a hory," potvrdil starosta Horek u Staré Paky František Sedlák. „Kdy přesně k uzavírce dojde nám nikdo nesdělil, čeká se na stavební povolení. Snad to vypadá na polovinu července. I pak bude křižovatka průjezdná, ale řízená semafory," dodal.

Řidiče čeká objížďkový labyrint

Práce na sanaci svahu mezi Čistou a Horkami si od pondělí vynutí úplnou uzavírku. A řidiče čekají objížďky, které nejsou úplně jednoduché.

KUDY KAM?

„Náklaďáky nad 30 tun musí z Trutnova přes Buky a Vrchlabí na Jilemnici. Auta nad 3,5 tuny uhnou v Chotěvicích na Hostinné a Kunčice. Osobáky směrem na Jičín uhnou v Dolní Kalné na Bukovinu a Studenec. Silnice je tam ale úzká a nelze tudy vést obousměrný provoz. Takže v opačném směru na Trutnov bude nutné jet ze Studence na Horní a Dolní Kalnou," snažil se co nejstručněji nastínit objízdné trasy starosta Čisté Ladislav Jiřička.

Práce na křižovatce na Horkách začnou později, ale letos. A plánovaná změna přednosti v jízdě je jistá. „Máme z toho obavy, protože nákladní auta budou v kopci dávat přednost. A na namrzlé nebo zasněžené silnici nastanou problémy. Ale počty projíždějících vozidel jasně hovoří ve prospěch navrhované změny," potvrdil František Sedlák z Horek u Staré Paky.

Uzavírka má skončit posledním dnem prázdnin, stavba má ale povolení do konce října. „Je tam prostor pro instalaci dopravního značení, nových patníků a podobně," dodal Jiřička.

BUS NA TELEFON

Se změnami musí počítat i uživatelé autobusové dopravy. „Ta v dosavadní podobě od pondělí končí a nahradí ji výluková linka. V Dolní Kalné vznikne uzel a tam budou lidi z Čisté zdarma svezeni na přestup, resp. obráceně odtud odvezeni domů. Některé spoje ale budou v režimu takzvaného radiobusu, lidé si minimálně půl hodiny před odjezdem dle řádu musí autobus zavolat. Ten přijede i pro jediného pasažéra," upozornil Ladislav Jiřička.