Již jen pár měsíců bude řidičům sanitek v Královéhradeckém kraji stačit k výkonu povolání řidičské oprávnění typu B, tedy vozidel do 3,5 tuny. Doba i sanitní vozy se však mění a již za několik měsíců bude takzvané „béčko“ pro uchazeče o „kulatou lopatu“ v sanitce nedostatečnou kvalifikací.

Tuto myšlenku alespoň razí Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje, a i proto se rozhodla k razantnímu kroku, tedy takřka 140 svých řidičů poslat na rekvalifikační kurz v podobě rozšíření řidičského oprávnění i na skupinu C, jež je vyhrazena pro šoféry nákladních vozidel.

Extraliga - semifinále play off, 4. zápas: Mountfield Hradec Králové - Vítkovice Ridera.
Mountfield HK je poprvé ve finále. Co o hradeckém hokeji víte? Zkuste kvíz

„Až doposud jsme měli všechny naše sanitní vozy postaveny na podvozcích běžných komerčních dodávkových automobilů, pro jejichž řízení stačí řidičák skupiny B. Již delší dobu však vnímáme změnu strategie dodavatelů, kteří již avizovali, že se v blízké budoucnosti začnou v tomto segmentu zaměřovat spíše na dražší a těžší vozidla. A to si s ohledem na blížící se elektromobilitu. Hmotnost budoucích sanitek tak bude stále vyšší,“ informoval mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák.

Mluvčí dodal, že od dodavatelů mají indicie, že sanitky postavené na podvozcích vozů vyžadujících „céčkový“ řidičák, se na českých silnicích budou více objevovat již po roce 2025.

I z tohoto důvodu nyní krajská záchranka spustila akci Kulový blesk a ve spolupráci s Úřadem práce vyjednala pro své řidiče rekvalifikační kurzy. Jeden z nich od konce března absolvuje i řidič Erik.

Nehoda kamionu na D11 u Smiřic.
Nehoda na dálnici D11. Kamion u Smiřic narazil do svodidel, utrhla se mu nádrž

„Asi před rokem nám bylo řečeno, že se něco takového může stát. Na začátku tohoto roku už to bylo hotové a řekli nám, že kdo všechno nemá 'céčko', má si ho do roku 2025 dodělat. A že tu je možnost programu od Úřadu práce. Tak jsem do toho šel,“ uvedl Erik.

Kurz, který vyjde na 20 tisíc korun, trvá zhruba dva měsíce a celý jej hradí právě královéhradecký Úřad práce. „V nedávné době se na nás obrátila krajská záchranka, že do budoucna shání někoho, kdo jí pomůže s uvažovanou právní úpravou řidičů sanitek, kteří budou potřebovat právě oprávnění typu C. Naštěstí tu máme nyní peníze v operačním programu Zaměstnanost a tak jsem se dohodli, že to v rámci něj zprostředkujeme,“ informoval Deník ředitel hradeckého Úřadu práce Martin Horák.

V rámci celého kraje mají nyní úřady práce na stole 123 žádostí řidičů sanitek. Spolupráci s Úřadem práce si královéhradecká záchranka pochvaluje a její mluvčí Ivo Novák osvětlil, proč právě toto pracoviště bylo v jejich hledáčku.

Bakterie rodu Salmonella - Ilustrační foto.
Bakterii salmonely hygienici potvrdili také u zaměstnanců hradecké restaurace

„O tom potenciálním problému jsme věděli dlouho a jen jsme čekali na vhodné možnosti financování. Jako správní hospodáři jsme tak využili dostupný státní fond tak, abychom do budoucna nemuseli tento problém řešit z krajského rozpočtu. Zkrátka, kde je připraven, není překvapen,“ doplnil Novák.

Podobnou iniciativu a větší přeškolením řidičů v rámci České republiky neeviduje ani Ministerstvo zdravotnictví či Svazek měst a obcí. Jiné krajské záchranky zatím ani nekontaktovaly místně příslušné Úřady práce. „Pokud jde o ostatní regiony, v takovém měřítku jako v Královehradeckém kraji prozatím ÚP ČR tuto poptávku v souvislosti s pravděpodobnou změnou legislativy, která ale ještě neplatí, neeviduje. Jde spíše o jednotlivé dotazy nebo zájemce,“ informovala mluvčí Generálního ředitelství Úřadu práce České republiky Kateřina Beránková.