Zní to jako hyenismus, ale ve skutečnosti k tomu vyzývá český právní (ne)řád. Řidičům se u nás vyplácí ujíždět od dopravních nehod, které způsobili. Šest měsíců až pět let za ublížení na zdraví je čeká jak v případě, že zastaví, obětem pomůžou a tím se udají, tak i tehdy, když ujedou a policisté je dopadnou později.

„To je sice pravda, ale nemůžete to psát. To by bylo jako návod pro ostatní,“ žádala včera nejmenovaná policejní mluvčí z východních Čech. Ujetí od nehody je totiž klasifikováno jen jako „neposkytnutí první pomoci“, a za ně je nanejvýš jeden rok žaláře. Což v praxi znamená, že skutek soudy hodnotí pouze jako přitěžující okolnost k samotnému ublížení na zdraví, za což viníci dostávají jen pár měsíců navíc.

„Ujetí od nehody je hyenismus, ale pachatelům se bohužel vyplácí. Za neposkytnutí první pomoci je mnohem nižší sazba než za ublížení na zdraví,“ řekl séf východočeské dopravní policie Karel Bušta. Pro cyniky, kteří umějí překonávat problémy s hryzajícím svědomím, jsou to opravdu jednoduché počty.

Mohou spravedlnosti úplně uniknout. V horším případě je čeká soud jen za neposkytnutí první pomoci, samotné zavinění nehody jim nemusí nikdo dokázat; například v případě, že jediní svědci – oběti bouračky – jsou mrtví. Pokud viníci mají čistý rejstřík, tento čin někdy nedojde ani k soudu, projedná se ve zkráceném řízení a trestem jsou veřejně prospěšné práce, nanejvýš podmínka.

A to za riziko, že praskne obojí, „přece stojí“. V nejhorším případě je ujetí od nehody jen přitěžující okolnost k ublížení na zdraví. A za to by řidič byl souzen, i kdyby neujel a přiznal se.

„V Česku se provinění posuzuje podle trestného činu s vyšší sazbou. To je v tomto případě ublížení na zdraví. Společenská nebezpečnost neposkytnutí pomoci je podle českého práva nízká. Správné to není, ale je to tak,“ potvrdil královéhradecký právník Tomáš Vávra.

„Jen za poslední týden jsme nehody, kdy řidiči ujeli, zaznamenali čtyři. Zjistit viníka je přitom velmi složité. Záleží hlavně na svědcích, nebo pátráme po servisech po silně poškozených vozidlech,“ sdělila orlickoústecká policejní mluvčí Eva Sichrová.

Výmluvná policejní čísla

Počty nehod v kraji, od kterých řidiči ujeli:

okres 1 . 1. 2007 – 28. 9. 2007 1. 1. 2008 – 28. 9. 2008

Hradec Králové 184 141
Chrudim 82 81
Jičín 61 82
Náchod 98 72
Pardubice 213 188
Rychnov nad Kněžnou 44 37
Svitavy 99 69
Trutnov 121 108
Ústí nad Orlicí 69 80

Případy z posledního roku ve východních Čechách:

– Vysoké Mýto – V pondělí 22. září srazil řidič 20letého mladíka z Pardubic a ujel. Mladík zraněním podlehl. Řidič se druhý den sám přihlásil na policii
– Boršov (Moravskotřebovsko) – 30. srpna v noci podobná nehoda se stejně tragickým koncem, po řidiči policie pátrá
– Pardubice – 23. června řidič přehlédl chlapce na přechodu a ujel, chlapec skončil v nemocnici
– Hostinné – 26. dubna smetl opilý řidič tátu i s kočárkem a ujel. Osmiměsíční Tomášek vypadl na ulici, život mu zachránila silná vrstvy oblečení
– Hradec Králové – 1. dubna smetl neznámý řidič na Gočárově třídě 12letou dívku a ujel, dívka měla lehké zranění