Stalo se tak u příležitosti slavnostního zahájení výstavy ke 100. výročí genocidy Arménů v Osmanské říši, které se uskutečnilo v pondělí v Národním muzeu. Robin Böhnisch, který je zároveň předsedou skupiny přátel Česko – Arménie v Meziparlamentní unii, obdržel vyznamenání za rozvoj parlamentní diplomacie.

„Ocenění pro mě bylo velkým překvapením. Považuji za samozřejmé, že malé národy si musejí pomáhat, a s tím vědomím se právě problematice jižního Kavkazu a Arménii zvlášť věnuji. Vyznamenáním jsem velmi poctěn," uvedl Robin Böhnisch a doplnil: „Arménie je nádherná země se starobylou křesťanskou kulturou. Je východní výspou Evropy a s námi ji spojují základní hodnoty demokracie a respektu k lidským právům."

Navzdory tomu, že Arménie je České republice relativně geograficky vzdálená, patří skupina přátel Česko – Arménie v české poslanecké sněmovně mezi největší a řadí se tak ke skupinám přátelství se sousedními zeměmi, velmocemi a Státem Izrael.

Společně s trutnovským poslancem byla oceněna také předsedkyně sněmovního petičního výboru Zuzka Bebarová Rujbrová. Stejné vyznamenání převzal od místopředsedy arménského Národního shromáždění Eduarda Šarmazanova rovněž arcibiskup pražský, metropolita a primas český Dominik kardinál Duka.

(njt)