Předchozí
1 z 7
Další

V Krkonoších spadly laviny, přinesly dvě oběti

Dvě oběti na životech si vyžádaly pády lavin v Krkonoších. První lavinové neštěstí se stalo 15. února, kdy lavina sjela pod Slezským domem do Obřího dolu do žlabu Úpičky. Utrhli ji dva skialpinisté, kteří se pohybovali v nejpřísněji chráněném území Krkonošského národního parku. Zahynul v ní sedmnáctiletý skialpinista.

Na místo tragické události v Obřím dole v Krkonoších letěly dva vrtulníky záchranářů.
FOTO: V Krkonoších se utrhla lavina, zahynul sedmnáctiletý skialpinista

Měsíc po této tragické události sjely 14. března v jeden den z hřebenů Krkonoš hned dvě laviny. Obě se sesunuly na polskou stranu Krkonoš. Jedna z nich, která spadla na hoře Mužské kameny nad Špindlerovým Mlýnem na česko-polské hranici, zasypala 35letou skialpinistku. Ta zemřela o den později po transportu ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Další tři skialpinisté , kteří ji doprovázeli na túře u Martinovy boudy, utrpěli šok a vyvázli bez zranění. Druhá lavina spadla tentýž den v lokalitě Biały Jar na polské straně Krkonoš. Sedmdesát záchranářů pod sněhem nikoho nenašlo. Do obou akcí se zapojilo 111 profesionálních i dobrovolných záchranářů Horské služby ČR.

Horská služba Krkonoše
VIDEO: Pád laviny má svou oběť, skialpinistka z Mělnicka podlehla zraněním

Novýn starostou Trutnova je Michal Rosa

Trutnov má po 23 letech nového starostu. Stal se jím 13. prosince 46letý architekt Michal Rosa z ODS. Radní města ve funkci vystřídal rok před koncem volebního období dlouholetého starostu Ivana Adamce (ODS), který vedl Trutnov od roku 1998. Adamec na prosincovém zastupitelstvu podal rezignaci. Svůj konec v čele druhého největšího města Královéhradeckého kraje zdůvodnil tím, že byl zvolen do pozice předsedy hospodářského výboru Poslanecké sněmovny a obě takto náročné funkce by bylo obtížné skloubit. Rezignoval rovněž na post radního Trutnova. Zastupitelem zůstane.

Střídání stráží na pozici starosty Trutnova. Michal Rosa převzal žezlo od Ivana Adamce.
Nový starosta projektoval kino. Autorským dozorem zůstanu, potvrdil Michal Rosa

Uzávěra okresu Trutnov

Vláda 11. února rozhodla o uzavření tří okresů ČR, které byly v té době nejvíce postižené pandemií onemocnění covid-19. Společně s okresy Cheb a Sokolov situace postihla také Trutnovsko. Opatření, která měla zamezit šíření pandemie, znamenala nasazení policejních hlídek na hranicích okresu, které kontrolovaly vjezd a výjezd vozidel na přístupových silnicích na Trutnovsko. Okres Trutnov je druhým nejlidnatějším okresem Královéhradeckého kraje. Koncem září 2020 na Trutnovsku žilo 117 684 obyvatel.

Ilustrační foto.
ONLINE z uzavřeného Trutnovska: Od pátku se smí tam či ven jen výjimečně

Záchrana čapích nkáďat

Velkou pozornost vzbudil příběh záchrany čapích mláďat v Mladých Bukách na Trutnovsku. Tři čapí mláďata přišla o matku a zůstala jen s čapím otcem Bukáčkem. Narodila se v polovině května, hnízdila na zahradě rodinného domu Šándora Havrána, který je třikrát denně krmil. Snahu dobrovolníků z Mladých Buků o jejich přežití podporovali lidé z republiky i zahraničí.

Čapí mláďata hnízdí v Mladých Bukách na dvanáct metrů vysokém sloupu. S krmením tam za nimi třikrát denně leze Šándor Havrán.
Bukáček to zařídí. Čapí vdovec podstrojuje mláďatům ještěrky a hady

Krytý bazén ve Vrchlabí

Po dlouhých letech jednání a příprav se dočkalo Vrchlabí v dubnu momentu, kdy se v městské části Vejsplachy začal stavět krytý bazén. Buduje ho firma Metrostav DIZ, která vyhrála výběrové řízení s nejnižší nabídkou 188 milionů Kč bez DPH. Hotovo má být do konce října 2022.

Vizualizace krytého bazénu ve Vrchlabí.
Ve Vrchlabí začíná stavba krytého bazénu, prvním milníkem bude prosinec

75 let zoo ve Dvoře Králové

Královédvorská zoo letos oslavila 75. narozeniny v plné parádě. Za tři čtvrtě století existence prokázala mimořádné úspěchy v chovu nejen afrických zvířat a jinak tomu nebylo ani v roce 2021. Safari Park se tak může pyšnit dalšími unikátními přírůstky. Poprvé v historii se zde rozmnožily husnice modrokřídlé, samici fenka zvané Femme Fatale se narodila čtyřčata a poprvé v Česku se zde podařilo rozmnožit cibetku africkou. Zoo získala také plemeníka žirafy Rothschildovy Bořka a perskou levhartici Banu, která má s domácím samcem Sočim obnovit chov této elegantní šelmy. V říjnu se však zoo musela rozloučit s gorilím samcem Tadaem, který uhynul stářím.

Brána vjezdu do safari.
Dvorská zoo slavila 75 let. Podívejte se, jak to vypadalo v sobotu a v historii