Benefiční tradice

Předposlední listopadovou sobotu ožila nejvýchodnější obec Libereckého kraje rockovou muzikou. V tradičním termínu tu obec ve spolupráci s hasiči a dalšími dobrovolníky pořádala další ročník benefiční akce.

„Rock for Church je večerní rockový blok, který je složený zpravidla ze tří vystupujících kapel. Začíná kolem osmé večer a končí ve dvě ráno," přibližuje akci Kamila Stehlíková, vedoucí kulturní komise obce a letos jedna z účinkujících v kapele ČiPřiDO.

Večer zahájila dolnokalenská formace Megaděs a hned první písničky přivedly do kotle pod pódiem desítky fanoušků. Následovali poděbradští speed metaloví Rimortis. Krátce po půlnoci pak nastoupil místní Čistecký Příležitostný Divadelní Orchestr (ČiPřiDO).

„Každý rok se podaří získat kolem dvaceti tisíc korun. Je to díky předprodeji vstupenek po domácnostech v Čisté. K tomu se přidává výtěžek ze vstupu na místě a také veškerý zisk z občerstvení," popisuje tok financí Stehlíková. „Provozní náklady hradí obec z kulturních fondů, a tak se veškeré získané finance věnují na obnovu čisteckých památek," doplňuje Ladislav Jiřička, čistecký starosta. „V minulosti takto získané prostředky pomohly nejprve  při opravě věže kostela a potom při výměně střešní krytiny na zbytku kostelíka. Loni byl výtěžek použit na spolufinancování restaurování pískovcových Božích muk u hřbitova a letošní výtěžek poputuje opět na kostel, kde se nyní soustřeďují prostředky na výměnu dožilých oken," dodává.

Rušný konec roku

Rocková hudba sotva dozněla a čistečtí se už chystají na další akce. Prosinec je jimi doslova nabitý.

Začíná předvánočním posezením pro seniory, následuje jízda parním vláčkem z Martinic do Rokytnice a zpět při Andělské projížďce. V polovině měsíce proběhne bleší trh a Veselení u stromečku pro děti. Vánoce rámuje na začátku fotbalový turnaj mladých hasičů, pak se místní sportovci utkají s konkurencí na čtyřicátém štěpánském nohejbalovém turnaji. V závěru prosince se bude možné pobavit v sokolovně na estrádě čisteckých divadelníků a tanečnic, no a odpoledne posledního dne roku čeká na děti Silvestřík na školním dvoře.   (fal)