Tato jména se za rok 2010 prosadila nejvíce. Stálicemi zůstávají Janové, Tomášové a Adély, které patří dlouhodobě k nejpopulárnějším jménům nejen na Liberecku, ale i celorepublikově.
Skokan Matyáš
Původem hebrejské jméno Matyáš slaví na Liberecku velký úspěch. Jak potvrzuje pracovnice libereckého statistického úřadu Eva Kortanová, aktuálně je to desáté nejpoužívanější jméno u novorozenců v našem kraji.
„Generace našich otců toto jméno skoro neznala, bylo až na 308 místě. Poslední roky jeho obliba raketově stoupá. Loni v lednu bylo na třináctém místě, letos je celorepublikově šesté nejoblíbenější,“ potvrdila.
Naopak tradiční jméno našich otců Martin se nedostalo do první desítky.
Eliška nad Terezou
Liberecký kraj má ještě jedno specifikum. Je jím obliba jména Eliška. Ta vloni předskočila Terezu, která bývá jinde nejpopulárnějším jménem. Podobné je to s Matějem. „Ten bývá celorepublikově na osmém místě, ale na Liberecku skončil jako čtvrtý nejčastější,“ dodala Kortanová.
Dívčí jména přitom podle sledování podléhají více módním vlivům než jména chlapecká. Například předávání jména z rodiče na dítě je u dívek mnohem méně časté než u chlapců. Z první padesátky dostaly po matce jméno hlavně Jany, Petry a Lenky.
Statistikové připouštějí, že popularita jmen je vázaná na aktuální trendy. Tímto způsobem se do první pětky dostala již před lety například Natálie. Toto jméno, našim matkám a babičkám prakticky neznámé, na žebříčku popularity raketově stoupalo po televizním uvedení brazilské telenovely s hrdinkou téhož jména.
„U kluků jména tolik trendům nepodléhají, takoví Josefové, Lukášové a Jiří jsou trvalky, které přečkávají všechno,“ dodává Eva Kortanová.
Občas se najdou rodiče, kteří si pro svého potomka vyberou jméno, které český kalendář nezná. I takovým lze ale vyhově a v rodných listech se tak letos objevil například Damien, Mariana–Elábie nebo Natali–Lea. Všechny tři se shodou okolností objevili vloni ve Frýdlantu.
„Dokud jsme tu měli porodnici, mohla paní matrikářka na maminky trošku apelovat, aby byly s výběrem jména pro svého potomka rozumnější. Mohla to s nimi konzultovat. Dnes už se všechny děti rodí v Liberci a na výběr jména ztrácíme jakýkoliv pozitivní vliv,“ posteskla si Alena Švejdová, vedoucí odboru kanceláře úřadu.
Potraty neuvádět
Demografické údaje o rodinách je na území Koruny české možné vysledovat až k roku 1785. V tomto roce bylo podle statistiků například zaznamenáno na našem území 38 345 sňatků a více než 183 tisíc narozených dětí při čtyři a čtvrt milionu obyvatel. První mrtvě narozené děti (a ty zemřelé do jednoho roku života) se začaly pravidelně uvádět až od roku 1808. Až do roku 1953 navíc oficiální statistiky neuváděly žádný potrat.
Při vzniku republiky v roce 1918 udávala oficiální statistika 10 milionů obyvatel s téměř 58 tisíc sňatky v daném roce a 124 tisíci narozených dětí. Poslední údaje (2010) evidují na našem území 10,5 milionu obyvatel, 47 tisíc sňatků, 31 tisíc rozvodů, 117 tisíc narozených dětí s téměř 40 tisíci potratů během roku.
V lednu 2011 vybrali rodiče svým dcerám 373 různých jmen, synům z 273. Ve srovnání s předchozími výsledky jde o nárůst variability a projevené rodičovské fantazie. Oproti lednu 2010 přibylo 49 dívčích křestních jmen a 20 chlapeckých.
dívčí chlapecká
1. Eliška 1. Jakub
2. Tereza 2. Jan
3. Anna 3. Tomáš
4. Adéla 4. Matěj
5. Natálie 5. Ondřej
6. Kristýna 6. David
7. Veronika 7. Filip
8. Kateřina 8. Adam
9. Barbora 9. Daniel
10. Lucie 10. Matyáš
Tomáš Lánský