Jsou to průkazky zlevňující vstupy do kulturních památek, ubytování či dokonce nákup některých výrobků. Na Pardubicku je lidé využívají od loňského podzimu, Královéhradecký kraj se k jejich zavedení právě chystá.

Perpetuum mobile?

Rodinné pasy na první pohled nikoho nic nestojí. Lidé je dostanou zdarma. Poskytovatelům by měl ušlou část zisku nahradit vyšší obrat. Zájemci se dopisem nebo e–mailem zaregistrují. Do osmi týdnů jim poštou přijde karta a pokyny k použití. Administrativa ovšem není zadarmo. Platí ji kraj.

„Pardubický kraj podpořil dosud systém rodinných pasů asi dvěma miliony korun,“ sdělil krajský radní Miloslav Macela. „Z těchto prostředků bylo hrazeno vydávání a distribuce karet mezi rodiny, administrace systému, vydání a distribuce katalogů slev. Dále propagační akce spojené s rodinnými pasy, vyhledávání poskytovatelů slev a podobně,“ vypočítal radní.

Přesto je povědomost o této vymoženosti špatná. „Nevím, co jsou rodinné pasy, my do zahraničí nejezdíme,“ odpověděla Jana Morávková (31) z Orlickoústecka. „Něco jsem zaslechla, ale nevím, co to je,“ přiznala Lucie Petrášová (29) z Pardubic.

Špatná propagace

O slabém zájmu hovoří i poskytovatelé výhod. „Jste od podzimu první, kdo se mě na Rodinné pasy vůbec ptá,“ divil se majitel hotýlku z Moravskotřebovska. „Do našeho penzionu jezdí s pasy hlavně Moraváci, tam je znají déle,“ informoval Milan Kubíček z Bystrého. „Vidím, že nápadu chybí propagace. Jsem denně na webu, ale ještě jsem nenarazil na nějakou internetovou upoutávku.“

Pardubická pizzerie U Dušičků účtuje držitelům pasů o dvacet procent nižší cenu. Trhák. „Rodiny s pasy se ale nijak extrémně nehrnou,“ směje se majitel Petr Just. „O pasech a našich slevách mnoho lidí neví,“ je přesvědčen. Na druhou stranu: podle čísel není zájem o službu zanedbatelný. Pasy byly dosud vydány 1578 rodinám. Jestliže v Pardubickém kraji žije asi 511 tisíc lidí a počítáme čtyři na jeden pas, užívá výhod odhadem každý 81. obyvatel.
Marketing nezajišťuje kraj, byl zadán brněnské firmě.

„Pardubický kraj vybral dodavatele systému ve výběrovém řízení. V první fázi byla smlouva uzavřena asi na rok. Pak jsme výběrové řízení zopakovali, tentokrát na tříleté období,“ odpověděl na dotaz radní Miloslav Macela.

Vlk se nažere…

Vedle soukromých podnikatelů, kteří „odkrojí ze svého“, poskytují slevy i organizace a společnosti. Někdy však jejich benefit spíše budí úsměv.
„Nabízíme prohlídky města zábavnou formou,“ láká Informační centrum města Chrudimi. Náhodní turisté a cestující ovšem mají smůlu. „K zábavné prohlídce se musíte objednat. Alespoň tak dva dny dopředu, abychom zajistili průvodce,“ sdělila pracovnice střediska.

Krytý bazén v Ústí nad Orlicí zase poskytne na hodinu a půl dospělým sedm, dětem deset procent slevy. V obou případech to činí pět korun.