Abnormálně výjimečný rok zažívá Stanislav Rudolfský na jediné podkrkonošské vinici v Kuksu. Zatímco zemědělcům extrémní sucho přináší řadu starostí, révě se na půlhektarovém pozemku daří.

„Začala rašit daleko dřív, než bylo v posledních letech obvyklé. Je pravděpodobné, že také zhruba o tři týdny dřív dojde. To znamená, že ji budeme dost možná zhruba v polovině září sklízet,“ pochvaluje si Stanislav Rudolfský, majitel kukského vinohradu.

I vinařům však nadbytek sucha v posledních týdnech zatápí. „Dlouho se teplem způsobený náskok letošní révy zvyšoval oproti normální vegetační době. Příroda si s námi ale hraje, strašlivé sucho teď nakonec ale neprospívalo pochopitelně ani vínu. Zjistil jsem, že tu v polovině srpna byly menší hrozny než v polovině července. Chybí jim vláha,“ upozorňuje Rudolfský.

Vinohrad se za údivu místních lidí rodina Rudolfských rozhodla v Kuksu v lokalitě Nad Zámkem vybudovat v roce 2005. Osadili tu klasické burgundské odrůdy – Rulandské bílé, šedé a modré, celkem 2500 sazenic.

Největší úrodu vinaři sklidili před čtyřmi lety. Tehdy odsud ke zpracování do Kutné Hory odvezli více než tunu hroznů. Letošní sklizeň by prý mohla rekord překonat.

„Hrozny ještě dozrávají a studenější noci a ranní rosa jim pomáhají, moc pěkně se vybarvují. Očekávám, že bychom mohli skutečně mít rekordní rok, co se týče množství. Otázkou ale je, jaká bude výlisnost. Běžně ji sice máme až sedmdesátiprocentní, letos očekávám zhruba padesátiprocentní,“ vysvětlil Rudolfský. „Pokud nám ale na vinohrad nenaletí špačci, budeme mít v každém případě krásnou úrodu,“ usmívá se.

Vinohrad v Kuksu je specifický. Rostliny jsou vsazené v minimální třiceticentimetrové vrstvě zeminy, která leží na skále. „Sucho se tu potom abnormálně ukáže. Jinde si ho vinaři pochvalují mnohem víc,“ usmívá se nadšený vinař.