Rokytnici nad Jizerou trápí piráti silnic. Řidiči jezdící přes město nedodržují rychlost. Široká rovná silnice je láká šlápnout na plyn i přesto, že se na tomto úseku stávají vážné dopravní nehody. Liberecký kraj chce ve spolupráci s městem silnici opravit a zároveň ji udělat bezpečnější. V rámci této akce se začínají připravovat i některé změny na Dolním náměstí. Odtud by město chtělo vytlačit hlavně parkování automobilů.

Jak uvedl starosta Rokytnice nad Jizerou Petr Matyáš, je třeba hlavně zvýšit bezpečnost pro pěší. V zimních měsících (tedy během sezony na horách) zde projede až dvacet tisíc aut. Silnice je tak velmi zatížená a je třeba ji upravit. V ostatních měsících je problémem zase nedodržování rychlosti. To potvrzují i slova vedoucího Dopravního inspektorátu Policie České republiky v Semilech Milana Čermáka: „Na tomto úseku už se stalo několik vážných nehod, proto zde provádíme měření rychlosti, situace je nejhorší v zimních měsících,“ řekl.

Podle něj ale takové měření nemá pro projíždějící řidiče takový efekt. Většina z nich míří skrz Rokytnici na hory a nejezdí po silnici tak pravidelně, aby si dávali pozor na chytající policisty. Celá silnice se navíc bude zužovat. Jak doplnil Milan Čermák, neukázněné řidiče totiž láká přidat na rychlosti na širokých a rovných silnicích.

Liberecký kraj bude silnici rekonstruovat, v rámci oprav chce také dostavět a rozšířit chodníky. Pěším chodcům by k většímu bezpeční mělo pomoci i vybudování osvětlených přechodů pro chodce. Protože chce město změnit některé věci na takzvaném Dolním náměstí, už nyní se bude připravovat studie jeho úprav: „Hlavní silnice na na náměstí navazuje, a proto je třeba už nyní řešit, co s ním,“ vysvětlil starosta Petr Matyáš.

Radnice: Náměstí by nemělo být parkoviště

Vedení města by především chtělo vytlačit parkování automobilů z centra města, aby tak náměstí více splňovalo svůj účel setkávání. Před tím je ale třeba najít náhradní prostory pro parkování. Ty by mohly vzniknout v nedalekém areálu bývalé textilky. Přibýt by měla i zeleň a lavičky. Touto úpravou by se náměstí lépe přizpůsobilo konání kulturních a společenských akcí, na které zde dosud nebyl dostatek místa, ani rozvody elektřiny. K takovým změnám ale nemůže dojít najednou. Rokytnice bude s úpravami postupovat po etapách. Náklady na celou akci ukáže až studie, jejíž zpracování schválilo na posledním zasedání místní zastupitelstvo.

Vzhled Dolního náměstí mohou také ovlivnit místní lidé. Radnice pro ně připraví anketu s názvem „Jak si představujete podobu Dolního náměstí?“, ve které budou moci obyvatelé vyjádřit svou představu o něm. Šanci dostanou i děti, v jejichž hlavě se může objevit jednoduchá a praktická myšlenka. Proto vedení města osloví i děti ze Základní školy v Rokytnici nad Jizerou.