Příběh projektu se začal psát v roce 2014, původně měla vyrůst na vrchu Stráž klasická rozhledna. Ta by musela být hodně vysoká, aby se z ní dalo přehlédnout přes kopec. „Rozhodli jsme se, že uděláme stezku, do které zakomponujeme skalní útvary lemující vrchol kopce. Vyhlídky jsou umístěny v různých prostředích a nabízejí pestré výhledy do okolní krajiny, stromů či borůvčí,“ řekl jeden z libereckých architektů Jan Vondrák.

Vyhlídky znázorňují jednotlivé postavy ze znaku města Rokytnice nad Jizerou. „Každá z nich se váže k jednomu z katastrálních území města,“ osvětlil rokytnický místostarosta Petr Kadavý. Prvním zastavením je Liška, její dlouhé tělo stojí na kameni, ocas jí trčí do údolí. Bystrým okem sleduje veškeré dění. „Na Lišku je hezký výhled z malé lávky, která stojí nedaleko společně s posezením, které je jako dělané pro odpolední svačinku,“ podotkl Jan Mach ze studia Mjölk.

Křišťálová stezka, stanoviště Křišťálové ověsky.
Křišťálová stezka v iQLandii: Interaktivní hra vtáhne návštěvníky do světa skla

Následuje o něco rozložitější Medvěd a po něm přichází na řadu Ovce. Ta hlídá cestu k Horníkovi, který je posledním zastavením na trase mezi hlídkami na Stráži. Jeho postava odkazuje na hornickou minulost Rokytnice. Prudké schodiště dovede návštěvníka na vyhlídku s krásným výhledem.

Každá vyhlídka má své vlastní kouzlo a nabízí odlišný zážitek a pohled na okolní svět. „Navrhování staveb do volné, člověkem nepoznamenané krajiny, je velmi specifické a odlišuje se od běžené architektonické praxe. Přistupujeme k tomu s respektem. Je to vždy velká výzva pochopit konkrétní místo a navrhnout to nejvhodnější,“ zdůraznil Vondrák.

Původně architekti uvažovali o dřevu jako jediném materiálu, nakonec zvolili kombinaci oceli a dřeva. Velkou roli hrála trvanlivost konstrukce, která je nakonec ocelová a je opásaná dřevem. „Samotná realizace už byla náročnější. Neobešla se bez několikametrového vrtání do skály a dalších nestandardních úprav,“ přiblížil Mach.

Na policii v České Lípě přinesl během minulé zbraňové amnestii muž samopal MP40.
Amnestie zafungovala. Lidé v kraji odevzdali i podomácku vyrobené zbraně

Projekt vyšel zhruba na devět milionů korun a podle místostarosty se jej podařilo z velké části pokrýt dotacemi. „Účastnili jsme se dotačního projektu, jehož cílem bylo zatraktivnění pohraničí,“ dodal Kadavý.Negativních reakcí se liberečtí architekti nebáli. „Každá veřejná stavba se potýká se dvěma názory, buď se líbí, nebo ne. Cítíme to tak, že naším úkolem je i vychovávat lidi v tom, jak vnímat krajinu, a měníme jejich perspektivu nahlížení na svět kolem nás,“ vysvětlil Vondrák.

„Ohlasy lidí na vyhlídky se liší. Některým se to líbí, naopak jiní tvrdí, že ten genius loci byl poškozen,“ doplnil Kadavý.Vyhlídkový lesopark Hlídka na Stráži je součástí projektu s názvem „Česko-polská Hřebenovka – západní část – Rokytnice a Piechowice s výhledem na Krkonoše“. V polském partnerském městě Piechowice vznikla vyhlídková plošina „Złoty Widok“ (Zlatá vyhlídka), z které je výhled na Krkonoše z druhé strany, než jaký nabízí Hlídka na Stráži.