„V příštím roce očekávám míru nezaměstnanosti zhruba 6,5 procenta, takže o 1,3 procenta, než teď,“ říká v rozhovoru pro Krkonošský deník ředitel Úřadu práce v Trutnově Petr Masopust.

Jaký je současný stav na trhu práce? Které firmy dávají výpověď?
Dá se to charakterizovat jako hromadné propouštění. Firma Dietfurt, s.r.o., Dvůr Králové nad Labem, propouští 56 zaměstnanců k 31. prosinci. Firma Tessitura Monti Cekia, s.r.o., Borovnice dala už k 1. listopadu výpověď 83 zaměstnancům. Společnost Partis, a.s. v Suchovršicích k 31. říjnu propustila 30 zaměstnanců. Stejný počet k 30. září oznámila i firma KPM export import, s.r.o., Praha, provozovna Úpice. Již před časem oznámil také Slezan Frýdek Místek, že ruší přádelnu v Mladých Bukách, kde ztratí práci kolem 125 lidí. Kromě firmy Partis, s.r.o. (výroba a prodej počítačových skříní pozn. red.), se ve všech případech jedná o textilní výrobu. Jsou však i další zaměstnavatelé, kteří uvažují o propouštění. Očekáváme tedy, že do konce roku by počet lidí, kteří v regionu práci ztratí, mohl být kolem čtyř set.

Jak v této situaci může pomoci Úřad práce?
Zorganizovali jsme schůzku se zaměstnavateli v regionu, kteří disponují pracovními poptávkami, se zástupci firem, které naopak na Trutnovsku propouštějí. Jsme v tomto směru aktivními zprostředkovateli pracovních míst. (O průběhu schůzky budeme informovat v pondělí. Pozn. red.)

Které firmy tedy mohou lidem nabídnout alternativu a zaměstnat je?
Účast na setkání jich přislíbila celá řada. Například zástupci společností Juta, Kasper Kovo, Siemens, Škoda Auto Vrchlabí, Tyco Electronics, Continental a další.

U kolika propouštěných lidí je naděje, že by práci ve firmách, hledajících nové zaměstnance, skutečně reálně našli?
To se dá těžko odhadnout. Poptává se 121 dělnických profesí. Záleží samozřejmě na odbornosti, kvalifikaci, praxi. Naším cílem hlavně je, aby se firmy v poptávce a nabídce co nejvíce přiblížily. Aby si poptávající mohli vybrat a aby také propouštění, než se zaevidují u nás, jako klienti Úřadu práce, měli šanci najít své nové uplatnění.

I přesto – dá se v tomto kontextu odhadnout do budoucna míra nezaměstananosti na Trutnovsku?
Když na jaře propouštěl Slezan 400 lidí v přádelně, byla slušná poptávka. Dnes je jiná ekonomická situace. Firmy si budou vybírat. Když se podaří uplatnit 10 procent propuštěných, bude to úspěch. Nárůst nezaměstnanosti by mohly zbrzdit sezónní práce na horách. V příštím roce očekávám míru nezaměstnanosti zhruba 6,5 procenta. Takže asi o 1,3 procenta více, než teď. Vše je závislé na tom, jak firmy, zvláště v automobilovém průmyslu, budou schopné reagovat na poptávku a jak rychle zareaguje trh.