Marta Kučerová dojíždí denně z Pilníkova do Trutnova. Provozuje tam kadeřnictví. Cesta za prací se jí od července výrazně zkomplikuje. ŘSD totiž na půl roku uzavře silnici I/16 ve Volanově, kde postaví nový most. „Do Trutnova jezdím denně. To bude šílené, pokud budeme muset jezdit přes Vlčice. Je to oklika a cesta tam je strašná, spousta děr. Odrovnám si auto, budu muset jezdit každý den o dost dřív. To jsem teda naštvaná,“ vyděsila se. V Pilníkově není zdaleka sama, koho se problém citelně dotkne. Do Trutnova dojíždí řada lidí. Starosta Pilníkova Josef Červený se při dotazu na chystanou dopravní uzavírku ve Volanově orosil.

„Dozvěděli jsme se to na setkání starostů s trutnovskou dopravní policií ČR v Hostinném a nejsme z toho nadšeni. Koukal jsem na to, jako když spadnete z Marsu. Je to páteřní silnice mezi Trutnovem a Jičínem, žádné bližší informace ale od ŘSD zatím nemáme. Bude to každopádně znamenat, že při cestě do Trutnova budou muset jet řidiči přes Vlčice a Peklo, protože je to jediná možná objízdná trasa. A silnice přes Peklo je ve velmi špatném stavu. Řada lidí v Trutnově pracuje, takže to budou velké komplikace. Přinese to chaos v dopravě a naštvané lidi,“ vytušil Josef Červený.

Rovněž Petr Nesládek, starosta Vlčic, přes které by měla vést objízdná trasa, tuší, že řidiče čeká náročné léto a podzim. „Bude to určitě velká komplikace. Silnice přes Vlčice a Peklo není takovému provozu uzpůsobená,“ upozornil.

Mluvčí ŘSD Deníku sdělila, že úsek ve Volanově bude uzavřený celý. Jednosměrný provoz nebude možný. „Úplná uzavírka silnice kvůli mostu v Trutnově - Volanově bude nezbytná. Nyní probíhají jednání o objízdných trasách,“ vysvětlila mluvčí krajské Správy ŘSD Petra Drkulová.

Podle ŘSD na mostě ve Volanově vznikají trhliny, krápníky, dochází k rozpadu děr a zatékání do nosné konstrukce. Most má nízkou zatížitelnost a špatný stavební stav. Kvůli tomu dojde k jeho demolici a výstavbě nového mostu. Stavební práce měly začít 5. června, termín zahájení rekonstrukce se podle aktuálních informací posouvá na červenec. „Z důvodu dopravně - inženýrských opatření a koordinace s dalšími stavbami nakonec oprava mostu začne nejdříve po červencových svátcích,“ řekla Drkulová.

Podle původního harmonogramu měly stavební práce trvat do listopadu letošního roku. Vzhledem k posunutí termínu zahájení lze předpokládat, že se protáhnou do konce roku.

Rekonstrukce silnice mezi Zlatou Olešnicí a Bernarticemi

Další dopravní omezení bude čekat řidiče ve druhé polovině roku na silnici I/16 mezi Zlatou Olešnicí a Bernarticemi. ŘSD se tak viditelně snaží opravovat silnice před tím, než Polsko v příštím roce dokončí svoji dálnici k české hranici. „Předpokládáme zahájení stavby během letních prázdnin,“ uvedla mluvčí krajské Správy ŘSD Petra Drkulová k rekonstrukci silnice mezi Zlatou Olešnicí a Bernarticemi.

Podle informací starosty Bernartic Radka Hojného proběhlo nedávno výběrové řízení a je znám zhotovitel. Nyní bude následovat jednání o řešení objízdných tras. Rekonstrukce by měla probíhat za úplné uzavírky silnice. Dopravní obsluze, občanům Bernartic a vlastníkům nemovitostí na území obce bude umožněn průjezd stavbou.

Uzavírka Polské ulice se protáhne

V Trutnově se navíc prodloužila úplná uzavírka silnice na Polsko v Polské ulici, která měla podle původních plánů skončit v červnu. Dopravní uzavírka odřízla cestu do železničního přejezdu v Polské ulici po křižovatku s Voletinskou ulicí. Řidiči tak musí jezdit přes Poříčí.

„Celková uzavírka Polské ulice potrvá do druhé poloviny července kvůli zdržení na stavebním objektu propustku a přeložky teplovodu,“ vysvětlila mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková. Při společné akci ŘSD a města se vyměnil povrch vozovky a budovaly chodníky.

Řidiči na Trutnovsku se musí vypořádat i s dalšími probíhajícími dopravními omezeními. Patří mezi ně například dvouletá rekonstrukce silnice I/16 mezi Dolní Kalnou a Dolní Olešnicí, která potrvá až do dubna 2025, nebo úplná uzavírka silnice druhé třídy na Debrné. V Suchovršicích se bude opravovat silnice I/14 až letošního listopadu. Po dokončení sanace násypového tělesa přijde sanace skalního svahu. V Rudníku ŘSD naváže na rekonstrukci opěrných zdí a propustku mostku, která byla přerušena loni v prosinci. Pokračování prací má ŘSD povolené od července 2023 z důvodu vegetačního období živočichů (rak kamenáč, vranka obecná, atd.).