V první kategorii, která je určena především pro mladé a začínající psy, vyhrál německý reprezentant Roland Bolt se svým psem Agent Zero. Druhou kategorii ovládl František Škvrna, který se svým psem Chris Kyle Clever Fox slouží  Městské policie Praha. V kategorii 3 byl nejlepší Jan Prouza z Kostelce nad Labem s parťákem Pixim. Tento sehraný pár se stal i celkovým vítězem závodu v Rudníku.

Globalring je mladý kynologický sport, který vznikl v Belgii. Česká republika byla jedním ze zakládajících států.

„Hlavní myšlenkou tohoto sportu je předvést souhru psa a psovoda při poslušnosti, skocích a obraně psovoda. To vše se odehrává najednou a bez přestávky, takže je prověřena fyzická i psychická zdatnost psa,“ vysvětluje Stanislav Doležal, prezident organizace Globalring Česká republika.

„Během poslušnosti pes vykonává běžně známé cviky jako je například chůze u nohy, aport, odmítání potravy a podobně. Tyto cviky jsou zpestřeny hlavně hřištěm, kde se zkouška odehrává. Prostor doplňují různé rekvizity, které se snaží odvést pozornost psa od prováděných cviků.

Během skoků psi skáčou tři různé překážky, kdy nejdelší měří až 4 metry a nejvyšší má 230 centimetrů,“ popisuje Doležal.

Poslední části zkoušky, která je pro diváky nejatraktivnější, jsou takzvané obrany. Pes při nich provádí různé způsoby zadržení figuranta. Ten je oblečen ve speciálním Ringo obleku, který poskytuje ochranu celého těla. „K vidění tak byly opravdu atraktivní zákroků psů,“ dodal.

V Rudníku se v sobotu uskutečnil druhý ročník závodu Globalring. Příští rok je podle prezidenta české organizace v plánu uspořádat další.