To bylo slávy! Krajská elita, ministerští náměstci, přes šest stovek občanů. Dvoutisícová obec žila v sobotu slavnostním vyhodnocením soutěže Vesnice Královéhradeckého kraje roku 2016.

Hned první účast Rudník proměnil v celkové prvenství. Zařadil se tak do galerie 22 vítězů. Vedle prestiže přinesl obci primát také jeden milion korun od Ministerstva pro místní rozvoj. „Ten bude ovšem vázán určitým dotačním titulem, takže budeme muset přidat minimálně dvousettisícovou spoluúčast. Uvažujeme, že bychom prostředky využili ve prospěch základní školy a dětského hřiště," prozradil starosta Rudníku Aleš Maloch. Jeho obec se krajským prvenstvím kvalifikovala do celostátního finále. „Rád bych viděl Rudník na medailových pozicích," zvedl laťku vysoko hejtman Lubomír Franc a dále řekl: „Ocenění je rok od roku prestižnější, v našem kraji o to větší, že se do soutěže každoročně zapojuje opravdu hodně obcí." Letos jich bylo 32, nejvíce ze všech krajů, v celé republice 251.

„Velmi si toho vážíme, bereme to jako poděkování za dlouhodobou práci. Velmi nás těší, že se nám povedlo uspět hned při první účasti, kdy jsme to šli vyloženě zkusit," prohlásil starosta Rudníku. S myšlenkou účasti koketovali v obci od roku 2012, jenže o rok později přišly povodně a přinesly jiné starosti.

Při sobotním povedeném slavnostním ceremoniálu obdržely ocenění rovněž další obce Trutnovska. Batňovice získaly cenu hejtmana za moderní knihovnické a informační služby, Velký Vřešťov za zvyšování ekologické stability krajiny, Havlovice za péči a oživení hradu Vízm-burk. Cenu Spolku pro obnovu venkova pak dostal Černý Důl za zapojení do rozvoje regionu.

Rudník má titul Vesnice roku a miliónový jackpot

V areálu místní základní školy, která nedávno oslavila 50. výročí, se odehrála v sobotu velká událost. Rudník tam byl pasován na Vesnici roku Královéhradeckého kraje.

„Škola a děti v ní symbolizují naši budoucnost, o kterou je zde příkladně postaráno," uvedl starosta Rudníku Aleš Maloch. Co stojí za úspěchem? „Kvalitní prezentace, máme co nabídnout, je tu hodně kulturních akcí a myslím, že je to ocenění i za to, jak obec vypadá dnes ve srovnání s dřívějškem," odpověděl. Velký kus práce se odvedl při odstraňování následků povodní. „Sehrálo to také svoji roli, ale za povodně ocenění není. Snažíme se, aby obec byla živá, abychom ji předávali budoucí generaci v dobré kondici," řekl starosta. Aktuálně plánuje cyklostezku, rekonstrukci veřejného osvětlení, přestupní autobusový terminál a obrovskou investici v hodnotě 100 milionů do celoplošné kanalizace. „Loni jsme se žádostí neuspěli, letos jsme ji pozměnili a zkoušíme to znovu," sdělil.

(br)