"Dlouho jsme o autobusový terminál usilovali. Prostor bude větší, příjemnější, každý autobus bude mít svoje stanoviště. Cestující budou mít k dispozici prosklenou čekárnu," řekl starosta Rudníku Aleš Maloch. Největší investicí nejbližšího období v Rudníku má být rekonstrukce budovy obecního úřadu v místě, kde sídlí pošta. Rudník v ní začne od května provozovat službu Pošta partner, když převezme od České pošty péči o poštovní služby v obci. Akce za 20 milionů korun bude znamenat stěhování vedení obce a úředníků z protějšího objektu. Z dlouhodobějších plánů vyčnívá projekt nové sportovní haly u základní školy a cyklostezky, na které Rudník spolupracuje s Mladými Buky.

Rekonstrukce budovy obecního úřadu přinese velké změny oproti dosavadní situaci. Využití najdou všechna patra včetně podkroví, kde má vzniknout sál pro výstavy. "Budova vypadá hezky jen zvenčí, uvnitř je hodně zastaralá," konstatoval starosta Rudníku Aleš Maloch. "Uvnitř se změní všechno. Vzniknou tam kanceláře pro jednotlivé odbory, vedení obce, podatelna, infocentrum. Využijeme prostory, které zůstaly dlouho prázdné poté, co se odtud před patnácti lety odstěhovala mateřská škola," upřesnil starosta.

Musher Jiří Vondrák při únorovém etapovém závodě psích spřežení v Krkonoších Ledová jízda, který vyhrál podeváté.
Úspěšný musher z Rudníku chová novou generaci psů, myslí na polární kruh

Jakmile rekonstrukce skončí a úředníci se přesunou do modernějšího prostředí, bude obec hledat uplatnění pro objekt, v němž sídlí v současné době. "Rozhodně bychom budovu neprodávali. Chceme ji udržet v majetku obce," zdůraznil Maloch. Pro budoucí využití úřadu by si uměl představit například ordinaci lékaře. "Chceme také modernizovat kulturní sál a více ho využívat," dodal.

V dubnu má začít v Rudníku výstavba autobusového terminálu s moderní čekárnou na místě současné zastávky. Obec ho vybuduje díky vysoké podpoře z fondu dopravní infrastruktury, který bude dotovat akci za necelých 11 milionů devíti miliony korun. "Dlouho jsme o něj usilovali. Prostor bude větší, příjemnější, každý autobus bude mít stání. Cestující budou mít k dispozici prosklenou čekárnu," uvedl Aleš Maloch.

Rudnický masopust.
FOTO: Veselí, dobroty i rozverné maškary. Rudnický masopust se vydařil

Další novinkou je rekonstrukce sběrného dvora za 7,9 milionu korun, který má být hotový v srpnu. Obec připravuje také obnovu pivovarských rybníků v souvislosti se zadržování vody v krajině.

V Rudníku je hotová oprava silnic, pokračuje stavba chodníků. Do konce dubna by měl být zkolaudovaný bezmála kilometrový chodník ve směru na Hostinné od pošty pod školu. Stát bude 5,1 milionů, obec na něj dostane dotaci 85 procent. "S budováním chodníků chceme pokračovat dál po silnici druhé třídy kolem bývalého zdravotního střediska až na Bělidlo a na druhou stranu kolem silnice první třídy od centra k pivovaru. Tyto projekty připravujeme," informoval starosta.

Z dlouhodobějších plánů vyčnívá projekt nové sportovní haly u základní školy zhruba za 50 milionů korun a cyklostezky, na které Rudník spolupracuje s Mladými Buky.

V Rudníku se jezdí od čtvrtka po novém mostě a upravené křižovatce.
V Rudníku se jezdí přes nový most, ŘSD vložilo do výstavby třicet milionů

OTÁZKA PRO STAROSTU RUDNÍKU ALEŠE MALOCHA:

Jak jste připraveni na případné povodně?

Obec je na povodně mnohem více připravená než dříve. Vodní toky jsou průchodné, pravidelně kontrolované, prohlubované. Je ale pravda, že lidé jsou vystrašení. Mají za sebou zkušenost s velkou povodní před devíti lety. Když se letos v polovině února vylila voda z břehů, dobře se nám nespalo. Jsme rádi, že máme hasiče, bez nich bychom situaci určitě nezvládli. Naše jednotka hasičů funguje na jedničku. Provádí pravidelné kontroly, okamžitě odstraňuje překážky z toků, pomáhá lidem. Bohužel, situace se často opakuje. Jsme na úpatí Černé hory, voda steče buď k nám nebo do Horního Maršova či Janských Lázní a Svobody nad Úpou. Myslím, že se to bude opakovat ve stále kratších intervalech.

Hasiči a obec otevřeli v Rudníku povodňový humanitární sklad.
FOTO: Povodně jako memento. Rudník kvůli nim postavil humanitární sklad