Šedesátistránkovou publikaci Filip Pýcha vytvořil během devíti měsíců.

„V knize je kompletní text rukopisu. Převedl jsem ho ale do současné češtiny a upravil tak, aby byl přístupný laikům, i mládeži. Zjednodušil jsem slovník a přimaloval černobílé obrázky,“ představil knihu její autor Filip Pýcha.

Rukopis královédvorský se stal velkým literárním tématem v době národního obrození. Jeho původ nálezci datovali do období 13. století. Od počátku se však vedly, a stále vedou, spory o jeho pravosti. Obsahuje celkem 14 písní.

„Památka je od začátku kontroverzní. Otázka pravosti je stále lákavá. Rukopis je nedílnou součásti královédvorské historie,“ připomněla místostarostka Dvora Králové Alexandra Jiřičková. „Kniha je skvělým počinem. Přibližuje rukopis veřejnosti. Chtěla bych, aby se i díky komiksu dokument dostal pod kůži mnoha mladým lidem,“ dodala.

Komiksová kniha je prvotinou Filipa Pýchy. Původním povoláním učitel se do Dvora Králové přistěhoval teprve před sedmi lety. Historie města ho okamžitě upoutala.

„Menší výtvarné práce už jsem dělal. Kreslil jsem si krátké komiksy o čtyřech stránkách. Ale takhle velkou věc jsem tvořil poprvé,“ poukázal Filip Pýcha. „Do dějin města jsem se zamiloval. Tentokrát ale nešlo ani tak o nějaký výzkum, ale o přiblížení textu veřejnosti,“ vysvětlil.

O pravosti Rukopisu královédvorského však i tvůrce jeho komiksové podoby pochybuje. „Je tam snad padesát kontroverzních věcí, každá z nich se dá jednotlivě vysvětlit, ale jako celek to nepůsobí příliš důvěryhodně,“ myslí si Filip Pýcha. „Upřímně si myslím, že jde o padělek. Ale nevylučuji, že Václav Hanka je v tom nevinně. Mohl mu dokument někdo podstrčit. Celkově jsem ale rád, že debaty o jeho pravosti proběhly a uchránily nás před germanizací. Třeba Irové nám vlastní jazyk hodně závidí,“ doplnil nadšený autor Rukopisu královédvorského v komiksu.