Jaroslav Dostál je již dlouhá léta člen Českého rybářského svazu místní organizace Malá Skála a občanského sdružení Kulaťák. Pro Deník poskytl rozhovor týkající se nejen oblíbených rybářských závodů na Kulaťáku, ale také proč může být rybaření zábava.

Když se řekne rybaření, řadě lidí se vybaví nudný sport. Rybáři to ale vidí jinak. Co vám tento koníček přináší?
Rybářský sport je velice vhodným koníčkem k poznávání přírody, k uklidnění a zbavení se běžných denních problémů. Pro většinu rybářů je to především sport a zábava a nejenom možnost odnést si od vody úlovek. Je to taktéž i dobré využití volného času pro děti a mládež.

Co je úkolem každého člena Českého rybářského svazu?
Každý člen Českého rybářského svazu, místní organizace Malá Skála musí ročně odpracovat osm hodin brigád, a to na opravě jízků na chovných potocích, slovu chovných potoků a vysazování ryb do sportovního pstruhového rybářského revíru Jizera 9. Členové OSK musí taktéž ročně odpracovat minimálně osm hodin na údržbě rybníků, vysazování ryb a při pořádání rybářských závodů.

Kolik má Český rybářský svaz Malá Skála členů, a kde všude působí?
Naše rybářská organizace Malá Skála má v současné době 197 dospělých členů, čtyři členy mládeže 16 - 18 let a 21 dětí do 15 let. Hospodaříme na pstruhovém rybářském revíru Jizera 9 od jezu ve Splzově po železniční most v Rakousích. Občanské sdružení Kulaťák má v současné době 123 členů dospělých a čtrnáct členů mládeže do 15 let. Provádíme rybníkářství na rybníku Kulaťák a Člunek na Malé Skále.

Na jaké závody se mohou rybáři těšit v nejbližší době?
Každoročně pořádáme tradiční rybářské závody o putovní pohár na Kulatém rybníce na Malé Skále. V letošním roce pořádáme již dvaadvacátý ročník těchto závodů. V sobotu 1. května se konají závody dospělých od 7 hodin a o den později od 9 hodin se konají závody dětí do 15 let.
Každý dětský závodník dostane zdarma občerstvení a cenu. Závodů se mohou zúčastnit i nerybáři a nečlenové našich spolků. S pořádáním nám pomáhají naši sponzoři, kterým tímto děkujeme. Z důvodu velkého zájmu doporučujeme si závody zarezervovat, aby každý účastník měl dopředu zajištěno své startovní místo. Rezervace je možná u pana Kučery na telefonním čísle 608 947 891.

Jak je to s rybami na Kulaťáku? Musíte před závodem nějaké vysadit nebo zde jsou po celý rok?
Do rybníku Kulaťák bylo vysazeno před závody zhruba 100 kusů kapra o váze 3 - 4 kilogramy. Dále amuři, štiky, líni, pstruzi duhoví a další. Tyto ryby pravidelně vysazujeme během sezony.

Pořádáte během sezony i další rybářské závody?
Jiné závody, než výše uvedené, naše organizace nepořádá.