To platí i pro zdejší hasiče, kteří chystali 1. dolnoolešnickou aquaolympiádu. Počasí se ale nakonec umoudřilo a účastníci tak mohli do rybníka padat bez obav.

V úvodní disciplíně soutěžící překonávali pětačtyřicet metrů dlouhé lávky, pěšky či na kole. Mnozí ze čtyř desítek odvážlivců ve snaze o co nejlepší čas ale neudrželi stabilitu a ozkoušeli teplotu zdejší vody. K vidění tu byl i zajímavý bicykl s excentricky vypleteným zadním kolem. „Trvalo mi to tři hodiny, než jsem vybral správné dráty a celé to dal dohromady,“ říká autor Radek Grinč. V soutěži ale nakonec jeho stroj nikdo nepoužil.

Druhým bodem programu byl slalom. Mezi bójky se účastníci vydávali třeba v neckách či plechové vaně, i na vlastnoručně vyrobených plavidlech. A na závěr nechybělo ocenění nejrychlejších závodníků a nejlepších tvůrců.

Akce se konala u rybníka pod hospodou v Nových Zámcích. V prostoru, který k získávání stejnojmenného nerostu ještě nedávno využívala společnost Granát. „Těžba tu ale definitivně skončila, plocha prošla vcelku zdařilou rekultivací a obec ji letos opět převzala. Rádi bychom tu někdy vybudovali rekreační a sportovní centrum. S tenisovými kurty, fotbalovým hřištěm a plochou pro in–line brusle. Máme i zpracovaný projekt, ale bez dotačních peněz se to v současné době realizovat nedá,“ říká starostka Dolní Olešnice Radoslava Cermanová.