Taková je Rýbrcoulova naučná stezka, kterou v pátek pokřtili starosta Ivan Adamec, členové trutnovského spolku Rýbrcoul - duch hor, sponzoři a děti. Došlo k tomu den před velkou akcí Rýbrcoulovo podzemí, která se odehraje v Areálu Mladé Buky a v okolí trutnovského Uffa.

„Nápad se zrodil před rokem, kdy jsme měli při prvním ročníku Rýbrcoula dřevosochařskou soutěž a řešili, jak využít sochy,“ popisuje Martin Vlasák ze spolku Rýbrcoul – duch hor, který s myšlenkou vytvořit naučnou stezku přišel.

„Naučná stezka, která je trvalým odkazem v krajině, nám přišla jako ideální prostředek k naplnění našeho kréda, kterým je popularizace a osvěta postavy Rýbrcoula,“ dodal Vlasák.

V pátek byla v Trutnově v městském parku otevřena Rýbrcoulova naučná stezka.

Začátek stezky je označen informační tabulí. Na něm se návštěvníci dozví základní příběh, spjatý s Rýbrcoulem. „Ještě před dvěma lety lidé brali Rýbrcoula a Krakonoše jako dvě postavy, které spolu nejsou spojené a jdou proti sobě. My chceme zbořit tento mýtus a situaci uvést na pravou míru,“ zdůraznil.

„Chceme vysvětlit, jak spolu souvisí. A také k tomu slouží stezka. Jejich podoby a příběhy se na sebe nabalovaly, větvily se, rozvíjely. Rýbrcoula chápeme jako prapůvodce Krakonoše. Co začínalo jako Rýbrcoul, končí jako Krakonoš. Nevnímáme je jako dvě odlišné postavy, ale jednu a tu samou,“ řekl Martin Vlasák.