Kolotoč akcí, organizovaných spolkem Rýbrcoul, se rozjel již zjara. V zážitkových vlacích se cestující díky představením ochotníků dozvěděli více o místních pověstech i skutečných událostech.

Místa, spjatá s historií dolování, přibližuje hra Co vydaly hlubiny země. Odměnou těm, kteří se vydávají za poznáním, jsou nejen zážitky, ale také speciální sběratelské mince. V květnu začal vycházet naučný a historicky vzdělávací list Stopy z mlhy.

Sobotní festival Rýbrcoulovo podzemí se bude odehrávat od 9 hodin v Areálu Mladé Buky a od 14.00 v Trutnově kolem Uffa.

Trutnovský program nabídne koncerty, výtvarné dílny a další aktivity pro děti i dospělé, přednášky o historii dolování, soutěž v pojídání pálivých jídel. Rýbrcoul se objeví navečer a kromě lesních bytostí k sobě povolá desítky permoníků.

Po multimediálním divadelním představení před Uffem v 19 hodin se průvod odebere na náměstí. Připojit se může kdokoliv a třeba s lucerničkou. Večer poté ožijí místní restaurace při akci Otevřené hospody, do které se zapojí desítky kapel a 15 hospod. V nich se bude zpívat a tančit.

Sobotní akce Rýbrcoulovo podzemí přinese také pokus o český rekord v počtu permoníků na jednom místě. „Do akce se zapojí osm mateřských a tři základní školy. Každá škola a školka bude reprezentovat jeden důl. Připraví si vlastní kostým, erb dolu, permoníci budou součástí průvodu bytostí na Krakonošovo náměstí, kde budou komisaři z Agentury Dobrý den provádět sčítání permoníků,“ vysvětluje Jan Duduš, zakládající člen spolku Rýbrcoul – duch hor.

Vedle programu v Trutnově bude živo již v sobotu od 9.00 v Areálu Mladé Buky. Návštěvníky tam čekají hasiči, policisté, Báňská služba Odolov, Horská služba, Záchranná brigáda kynologů Pardubického kraje, biketrialová exhibice trojnásobného mistra světa Martina Šimůnka, americká policejní auta, Liščí zóna odvahy, horolezecká stěna, spousta her a odměn pro děti.

Organizátoři se spojili s týmem Bezpečně na silnicích. Při něm bude možné vyzkoušet si Opilé brýle, které simulují vnímání člověka pod vlivem alkoholu, drog nebo únavy na překážkové dráze postavené z několika kuželů.