Milovníci Českého ráje, tamní obyvatelé i ochranáři přírody, mohou jásat. Dlouho ,,omílaná" rychlostní silnice se stavět nebude. Je prý drahá a zbytečná, tvrdí ministerstvo pro místní rozvoj.

Čtyřproudá silnice měla zrychlit dopravu na trase Liberec – Jičín – Hradec Králové. Pro její výstavbu původně připadaly v úvahu tři trasy. Severní Semilskem, jižní přes Mnichovo Hradiště a třetí z nich měla rozdělit CHKO Český ráj. Tu i přes protesty obcí a ekologů v roce 2011 schválilo zastupitelstvo Libereckého kraje a zařadilo ji do územního plánu.

Předevčírem však hejtman Martin Půta situaci okomentoval takto: "Ukázalo se, že silnici prosazoval jen Liberecký kraj, ministerstva dopravy ani pro místní rozvoj ji nedoporučovala."

Dvoupruh se střídavým třetím pruhem

Podle zpracované studie postačí mezi Turnovem a Jičínem (Úlibicemi) pouze silnice s třetím pruhem v kopci. ,,Případná tříproudová silnice je také maximem, o kterém jsme ochotni diskutovat," upozornil starosta Turnova Tomáš Hocke. Hejtman Půta pro ČTK dodal: „Nové teoretické propočty intenzity dopravy v letech 2025 a 2040 ukázaly na to, že tam není nutné stavět čtyřpruhovou komunikaci ani dálnici. Dostatečným dopravním řešením je dvoupruh se střídavým třetím pruhem. Ten umožní v kopcích, aby rychlejší auta předjela pomalejší. Je třeba stavět, co potřebujeme. Časy hojnosti pro stavební firmy končí."

Zastupitelka Turnova Martina Pokorná, která bydlí sto metrů od silnice, také přednesla názor: "Na trase se nic měnit nemusí. Intenzita dopravy je v analýzách nadsazená."

Ani podle turnovské zastupitelky Martiny Pokorné třípruh není nutný. Na silnici jsou rovné úseky, kde lze dobře a bezpečně předjíždět. Tomuto názoru však oponovala starostka Karlovic Vlasta Špačková: ,, Nemyslím si, že by využití stávající silnice klesalo. Spíše naopak. Zejména v pondělí a v pátek je provoz neúnosný. Po silnici jezdí kamiony a je tam velký hluk."

A co si o rozhodnutí ministerstva, že se rychlostní silnice nepostaví, myslí občané? „To je dost. Konečně přišli k rozumu. Vždyť jak by to vypadalo, kdyby chráněnou krajinnou oblast Český ráj dělila čtyřproudá silnice, nebo dokonce dálnice," řekla například obyvatelka Turnova Zuzana Novotná.

Zdeňka Kousalová