„Osmnáctiletý řidič Felicie sjel ze silnice a narazil do stromu. Zůstal uvnitř zraněný stejně jako jeho šestnáctiletá spolujezdkyně. Poškozením palivového systému se vytékající benzín vznítil od horké části motorového prostoru," přiblížila prvotní situaci Ivana Ježková z krajského ředitelství policie.

Naštěstí projížděl kolem šestašedesátiletý muž s manželkou. Zastavili a okamžitě šel pomoci. Ale auto bylo zdeformované, nemohl otevřít dveře. Pomocí dřevěné klády, kterou našel nedaleko, tedy rozbil okna. Spolu s dvaačtyřicetiletým mužem, který také zastavil, se jim pak podařilo oba vytáhnout a dostat do bezpečí. „Síla požáru byla už taková, že jsme si nebyli jistí, jestli jim dokážeme včas pomoci," potvrdili zasahující. Ale vytrvali a navzdory vlastnímu ohrožení to dokázali. O zraněné pak pečovali až do příjezdu pomoci.

„Nejen profesionální či dobrovolní záchranáři, ale také lidé z řad veřejnosti jsou schopní v náročné situaci poskytnout účinnou a nezištnou pomoc. Pokud by tak neučinili, následky by byly s největší pravděpodobností fatální," ocenil přístup obou mužů Ondřej Sezima z Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje.

Rychlá pomoc dvou mužů u nehody přišla v hodině dvanácté. „Za několik okamžiků po vyproštění totiž vozidlo vzplálo a úplně shořelo," podotkla Šárka Pižlová z trutnovské policie.

Oba mladí lidé byli převezeni do nemocnice v Trutnově s těžkým zraněním.

„Statečné jednání v nelehké situaci si zaslouží uznání. Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje i krajské ředitelství policie si podobného přístupu velmi váží a společně se rozhodly, že nominují oba zachránce na prestižní Cenu Michala Velíška. Tu každoročně udělují nadace ADRA a televize Nova lidem z řad veřejnosti, kteří neváhají nezištně pomoci druhým," informoval Ondřej Sezima.

Cena Michala Velíška:

Zahájení 10. ročníku: 13. září

Nominace: končí 11. října

Výběr tří finálových příběhů: provede 20. října Výbor Ceny Michala Velíška

Prvenství: o vítězi pak rozhoduje veřejnost internetovým hlasováním

Hlasování: od 22. do 29. listopadu na www.adra.cz