Jedná se o stipendisty mezivládního česko-amerického Fulbrightova programu, kteří působí na školách po celé České republice, mimo jáná města, také v Turnově. Je to zcela poprvé, kdy asistenti přijíždějí v tomto počtu. V minulém roce na školách působilo dvacet asistentů, v předchozích letech kolem desíti. Výrazné zvýšení počtu asistentů umožnil příspěvek Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

„O asistenty do výuky angličtiny každoročně žádá téměř 200 škol. Těší nás, že jsme v letošním roce počet asistentů díky podpoře Ministerstva školství mohli navýšit na třicet. Ze zkušeností víme, že zdaleka nejde jen o výuku angličtiny, hlavním přínosem programu je kulturní výměna. Naší snahou je, aby asistenti působili především v regionech, kde mají studenti méně příležitostí potkávat rodilé mluvčí. Dbáme také na to, aby asistenti učili na školách různého zaměření, naší asistentku proto potkáte i na lesnické škole.“ dodává koordinátorka programu Kristýna Džmuráňová.

Program českým středoškolským studentům a pedagogům umožňuje získat roční pracovní i osobní zkušenost s rodilým mluvčím z USA a mladí Američané se seznámí s běžným životem a kulturou v České republice. Program tak naplňuje hlavní poslání Fulbrightovy komise – vzájemné porozumění mezi občany České republiky a USA.