Pořídili se na soutěže nápadité dresy s nápisem Rakváči a dodatkem  - I když s dechem nestačí, Rakváči jsou nejlepší. „Ani nevím, jak nápad s názvem vznikl, snad je to proto, že mnozí z nás již mají šediny, jsme starší a věk se nedá zastavit,“ sdělil s úsměvem jeden z týmu Pavel Hynek s tím, že nejstaršímu závodníkovi Jiřímu Šepsovi je 68 roků.

Jedná se o rozhodčí požárního sportu a disciplín mladých hasičů z Trutnovska, každý z nich je odjinud, někdo od Vrchlabí, jiný z Kvasin nebo okolí Trutnova. Oficiálně startují za SDH Hřibojedy. Přestože jich je celkem dvaačtyřicet, vždy se domluví, na kterou hasičskou soutěž se vydají. Střídají se, na soutěže jedou ti, kteří mají zrovna čas. Jak se dovídám, pravidelně netrénují, tvrdí shodně, že jejich hasičská průprava z mladších let, kdy závodili velmi často, má stále pozitivní dopady na jejich současnou formu. Během roku se v průměru objeví na patnácti soutěžích, z umístění si příliš starostí nedělají. „Buď start vyjde nebo ne, jde o to, že se proběhneme, připomeneme mladá léta, pobavíme se a někdy dokonce staneme na stupních vítězů,“ pokračoval Pavel Hynek. Letos zvítězili například na soutěži ve Vlčkovicích a Verdeku.

Na soutěže jezdí rádi i proto, že mají známé a kamarády mezi mnoha mladými závodníky, kteří jim v soutěžení upřímně fandí. Soutěžní náčiní si nevozí, vždy se najde ochotný tým, který jim půjčí hadice, savice a další potřebné vybavení přímo na soutěži.

Klubovnu pro posezení a nutné porady mají ve Vlčicích, další možnost, kde posedět a probrat hasičský život se nabízí u hasičů v Třebihošti. Těší se, že letos zcela jistě se ještě postaví na start soutěže např. v Lanžově, Chroustníkově Hradišti a Pilníkově. Jsou pozitivní partou, která má kladný vztah k životu. „Pokud zdraví slouží, snažíme se být aktivní i přesto, že nám dávno není pětadvacet,“ dodal Pavel Hynek.

Věra Nutilová