Jednou z mála výjimek je centrální pokladna Městského úřadu Vrchlabí a nově tu lze platit kartou správní poplatky také na odboru dopravy, resp. při evidenci vozidel.

„Někdy jde o poměrně velké částky, a tak vycházíme vstříc lidem, kteří u sebe nemají či nechtějí nosit tolik peněz v hotovosti," říká tajemník MěÚ Pavel Řehák. „Samozřejmě to úřad něco stojí, ale při určitém počtu plateb už má smysl tuhle službu nabízet. A je to i výhoda pro naše pracovnice, které pak nemusí pracovat s tak velkou hotovostí," dodává.

Na Městském úřadě v Trutnově žádnou velkou poptávku po takovém způsobu placení nezaznamenali. „Lidé platí hotově na pokladně nebo z domova přes internetové bankovnictví," informoval vedoucí Finančního odboru Josef Gereg.

Často se s poplatky setkávají lidé na Katastrálním úřadě a tam jsou dosud možné dvě formy úhrady. Hotově či kolkem. „O zavedení plateb kartou se už delší čas hovoří a určitě je to v plánu, ale časový horizont nejsem schopný odhadnout," řekl Martin Petera, vedoucí oddělení právních vztahů trutnovského pracoviště.

Platební karta nepomůže ani na Finančním úřadě. „Nejsme na to technicky vybavení a nezaznamenala jsem, že by se něco podobného v dohledné době chystalo. Platit lze u nás hotově a bankovním převodem," vysvětlila ředitelka územního pracoviště v Trutnově Eva Vlčková.