„Čtrnáctého ročníku se zúčastnilo více než 1330 míst Evropy, Austrálie i USA," informoval Roman Giebisch, předsedu Klubu dětských knihoven ČR. Letošní noc měla společné motto, pátrání s komisařem Vrťapkou, psím detektivem, kterého před 10 lety vymyslel Petr Morkes.

Rodiče se činili

V Městské knihovně Slavoj nocovali prvňáčci ze ZŠ Schulzovy sady. Čekalo je detektivní pátrání, na jehož konci byl poklad. „Děti se těšily. Do příprav jsme zapojili také rodiče, kteří připravili občerstvení inspirované pátráním a zločinem," prozradila třídní učitelka Kateřina Novotná. Zaplněný stůl tak nabídl policejní auta z housek a rohlíků, perníky ve tvaru detektiva Vrťapky, pouta a pendreky z listového těsta, buchty s ukrytým tajemstvím nebo koláč Vězeň za mřížemi.

Děti se rozdělily do tří skupin, které soutěžily o indicie. Ty je mohly dovést k ukrytému pokladu.

Nečekaným zpestřením se pro jednadvacet dětí stala návštěva hlídky policie. Po chvíli osmělování se dětské otázky jen hrnuly: „Jak chytáte zloděje?, Na jak dlouho můžete zavřít zlé lidi?, Už jste použili pistol?"

Zamířili až na věž

Konec večera patřil cestě nočním městem. První indicie dovedla děti ke kostelu sv. Jana Křtitele. Jan Langfelner jim prozradil zajímavosti o rukopisné kobce a životě ponocného. Když vystoupaly až na vrchol kostelní věže, čekal je pohled na rozsvícené město. „Rodina ponocného, celkem deset osob, žila v jedné místnosti. Na chodbě měli dokonce kozu," řekl Jan Langfelner překvapeným dětem.

Druhá indicie zavedla děti ke kašně Záboje, třetí k Šindelářské věži. Nakonec děti zjistily, že poklad se ukrývá v knihovně Slavoj. Ale musely pro něj dojít až do kamenného sklepa podle hořících svíček. „Dětem se netradiční akce líbila a už teď se těší, jak budou své zážitky líčit doma," doplnila učitelka Kateřina Novotná. „Přestože to byly nejmenší školáci, všechny úkoly splnili perfektně," uzavřela ředitelka knihovny Slavoj Marta Staníková.

(bm)