Potkat horské nosiče a mimoděk si připomenout po dlouhá staletí nepostradatelné řemeslo mohli turisté na trase od dolní stanice lanovky po nejvyšší český vrchol.

Do druhého ročníku zimní varianty Sněžka Sherpa Cupu se v sobotu zapojily téměř tři desítky nadšenců, vítěz ovšem zůstal nezměněn. Jako první s třicetikilovým nákladem dorazil k Poštovně Miroslav Duch. Ten zvládl šestikilometrovou trasu s převýšením 779 metrů za hodinu a 8 minut.

„Ve spodní části to nebylo úplně ono, ale i tak se mi podařilo oddělit od ostatních. Pak jsem se rozešel a už to bylo výborný. Takhle se mi tu dlouho nešlo. Ale pod vrcholem jsem zase zvolnil, protože mne odpoledne ještě čekal závod skialpinistický," podělil se o zážitky několikanásobný vítěz klání, který tu vloni při letní variantě nesl na zádech i zátěž šedesátikilovou. To na cestu potřeboval rovných 100 minut.

„Až se to jednou sejde a nebudu mít třeba dva závody v jeden den, chtěl bych to v zimě srazit pod jednu hodinu," nezapře Míra Duch ducha soutěžního.

Druh nákladu odpovídal dávné tradici – šlo o zásoby pro Poštovnu. Tentokrát v podobě balené vody či limonád. Od nepaměti však horští nosiči dopravovali do vyšších poloh nejen potraviny, ale třeba i těžké sudy s pivem, povlečení a další vybavení. V roce 1929 vlastními silami dopravili na Českou boudu dokonce celý klavír.

Horští nosiči opět s těžkým nákladem zdolávali Sněžku

Účastníci letošního Sněžka Sherpa Cupu vynášeli náklad těžký 30 nebo 15 kilogramů (ženy). Jejich předchůdci však zvládali i náklad o váze 100 kilogramů.

Trasa tehdejších výstupů vedla z Velké Úpy na Portášky, odkud nosiči pokračovali na Růžohorky a přes Růžovou horu na Sněžku. Délka je 6,5 kilometru s převýšením 893 metrů a nosiči na ní měli 10 zastávek. Výstup se prováděl na jeden zátah bez sundání krosny ze zad, protože se s ní těžko manipulovalo.

Nástup techniky ale znamenal postupný konec horských nosičů. V souvislosti s nejvyšším českým vrcholem jim výrazně ubylo práce roku 1949, kdy se rozjela první lanovka.

Obnovená cesta horských nosičů

Ve Velké Úpě vznikla Cesta horských nosičů, kde mohou turisté stoupat po obnovené původní trase, kudy sto let vynášeli nosiči náklady na Sněžku. Je vybavena informačními panely, odpočívadly, včetně zvýšených podpěr pro položení krosny na zádech. Zájemci si mohou vypůjčit ve Velké Úpě v Hospodě horských nosičů pravou krkonošskou dřevěnou krosnu, upevnit si na ni svůj ruksak nebo náklad a vystoupat po sedmikilometrové trase na vrchol Sněžky.

Trasa A (3 hod.) nabízí výstup na Portášky (1060 m), dále směr bouda Jana a chata Borůvka. Trasa B (4 hod.) vede přes Portášky na Růžovou horu (1354 m). Trasa C (4 hod.) pokračujete na vrchol Sněžky.