Podle starosty Pavla Lžíčaře tak ušetří 20 milionů. Zhruba stejnou částku ale bude potřebovat na odstranění škod po povodni ze začátku letošního července. „Zatím nevíme, kde je seženeme, nebyl totiž vyhlášen krizový stav, a tak nemáme na dotace nárok," konstatoval starosta.

Podle něj hrozí městu velká voda i v dalších letech, nad městem totiž nejsou, tak jako v minulosti osetá pole. Zemědělcům totiž stačí dotace od státu za sekání vysoké trávy. Podle Lžíčaře se budou snažit tento stav změnit. „Stačí hodina a půl deště, abychom měli problémy," dodal.

Někde práce na 
rok, jinde hotovo

Nejméně rok se bude pracovat v Heřmanicích, považovaných za severočeské Troubky. Povodně na obecním majetku napáchaly škody za 70 milionů. „Na příští rok jsou v plánu ještě dvě opěrné zdi a jedna komunikace, připraveny jsou také dva projekty na stavbu mostu a lávky," řekl starosta Heřmanic Vladimír Stříbrný. Řadu prací podle něj ale nebude možné dokončit dříve, než skončí opravy krajské silnice a koryta řeky.

Takřka hotovo mají v Bílém Kostele, kde škody na obecním majetku přesáhly 86 milionů korun. Zbývá dodělat ještě jedno odvodňovací koryto, uvedl starosta Jiří Formánek. Lidem ale vadí, že ani dva roky po povodni není opravené koryto Nisy. „Lidé mají strach při každém období dešťů, břehy jsou narušené. Doufáme, že se na Nise už začne brzy dělat," uvedl Formánek.

Stejný problém mají i jinde v kraji. Povodí Labe chystá čtrnáct velkých stavebních akcí za bezmála 700 milionů korun zahájit v září. „Když vše dobře půjde, v červnu příštího roku bude hotovo," uvedl ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek. Opravy se například dočká 33 kilometrů toku Smědé v Bílém Potoce, Hejnicích, Raspenavě, Frýdlantu i Višňové. Na Lužické Nise v Hrádku nad Nisou a Bílém Kostele se bude pracovat na dvanácti kilometrech.

Na komunikacích 
to jde pomalu

Obcím i městům také vadí pomalý postup prací na krajských komunikacích, na nichž záplavy napáchaly škody za 2,1 miliardy korun. „Děláme maximum, abychom opravy co nejrychleji dokončili. Často se ale musíme s přírodou o nový most doslova poprat," řekl ředitel Krajské správy silnic Libereckého kraje Jan Růžička. Opravy nabraly až čtyřměsíční zpoždění kvůli ochraně mihule potoční, jinde je začátkem července zkomplikovaly silné deště.

Podle starosty Chrastavy Michaela Canova však u nich zatím kraj téměř nic neopravil s výjimkou Pobřežní ulice, jejíž rekonstrukce se chystala už před záplavami. „Další dvě opravy se připravují, ale s rekonstrukcemi Liberecké ulice nebo zničené silnice do Vítkova se vůbec nepočítá," řekl.

I v Chrastavě jsou opravy na obecním majetku skoro hotové. „Z pětatřiceti staveb jich máme třicet dokončených a ostatní se dodělají i letos," uvedl starosta. Před dokončením je například i secesní most, jeden ze symbolů povodní z před dvou let. I v Chrastavě se podařilo díky příznivým cenám při výběrových řízení výrazně snížit ceny při obnově. „Škody jsme měli za 180 milionů, na obnovu stačilo 100 milionů," dodal starosta.