Část radnice v šestitisícovém městě chce situaci změnit. Jde o jediné, o navýšení počtu zastupitelů pro nadcházející volební období.
Zatímco opozice za tímto krokem vidí zjednodušení fungování města, někteří zase zbytečné průtahy. „Tuto otázku řešíme už poněkolikáté. Zkusili jsme to s radou, i bez ní. Vždycky jsme ale došli k závěru, že fungování bez rady je jednodušší,“ řekl místostarosta Úpice Karel Šklíba. „Žádnou velkou pružnost v radě nevidím. Není pro nás přece problém, abychom podle potřeby svolali zasedání zastupitelstva,“ dodal Šklíba.

Petr Hron, který navýšení počtu zastupitelů po podzimních komunálních volbách navrhl, vidí situaci jinak. „Město naší velikosti by radu mělo mít. Rozhodování by bylo pružnější i rychlejší. Argumenty kolegů, že zastupitelé nechodí na pracovní schůzky a nechodili by tak ani do rady, nejsou vhodné. Myslím, že leckomu z nás se v současné době prostě jen nechce poslouchat urážky a nadávky od vedení,“ řekl Petr Hron.

Při 28. ročníku Úpické laťky starší žákyně Lucie Sacherová atakovala sedm let starý rekord úřadující halové mistryně republiky.
Rekord Pejchalové odolal. Ale měl namále!

Pravdou zůstává, že většina okolních měst radu má. Funguje v Žacléři, České Skalici, využívají ji dokonce i sousední Havlovice, obec s tisícovkou obyvatel.

„Za dob rady jsme byli všichni nespokojení, to jsme si veřejně potvrdili. Nemyslím si, že neexistence rady dělá z Úpice nějaký vidlákov, jak často slyším,“ myslí si Karel Šklíba. „Pokud bychom radu chtěli zřizovat, jsem alespoň pro její sedmičlennou podobu. Potom bychom ale počet zastupitelů museli navýšit na jednadvacet,“ dodal.

„A to by mohl být pro strany a hnutí v Úpici problém. Sehnat tolik lidí na kandidátku není jednoduché,“ myslí si Petr Hron.

Šklíbův názor ale podporuje i druhý z místostarostů Pavel Mach. „Sám jsem si už zkusil fungování města s radou a bez ní. Musím říct, že současná podoba je mi příjemnější,“ vyjádřil se na veřejném zasedání.

Žádného usnesení se v pondělí veřejnost ale nedočkala. Kvůli dvěma chybějícím zastupitelům nezískal potřebnou nadpoloviční většinu hlasů ani jeden z táborů. Rozhodnutím o počtu členů zastupitelstva města se proto v Úpici budou opět zabývat na dubnovém zasedání.