„Tibet je nazýván střechou světa, a tak jsem si řekl, že tibetská vlajka se musí objevit i na střeše republiky,“ vysvětlil ředitel královédvorské zoo a senátor Přemysl Rabas. Právě on byl u vzniku akce. Na Sněžku s ním šli ještě další politici, jeho přátelé a známí, například někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík, starosta krkonošského Lánova Josef Kalenský či krajinný ekolog Pavel Klimeš.

Na Růžovou horu dojeli lanovkou, zbytek cesty k nejvyššímu českému vrcholu vystoupali po svých. Na nejvyšší české hoře panovaly téměř „himálajské podmínky“. Bylo sice lehce nad nulou, ale foukal vítr rychlostí téměř 130 kilometrů za hodinu. „Fučí, vidět není, ale tibetská vlajka na Sněžce vlaje. A je tu ledaskdo, nejen senátoři,“ oznámil místopředseda senátu Jiří Růžička.

Tibet coby samostatný stát byl za drastických okolností násilně zabraný v roce 1950 sousední Čínou. Povstání tibetského národa o devět let později bylo tvrdě potlačeno, zemřelo při něm přes 80 tisíc lidí.

Celosvětová akce s vlajkou vznikla v západní Evropě v polovině devadesátých let 20. století. Češi se k akci připojují od roku 1996. „Připomínání nespravedlnosti čínského útlaku Tibeťanů považuji za nesmírně důležité zvláště v dnešní době, kdy na celém světě sílí snahy o destabilizaci základů demokracie,“ řekla Kateřina Bursíková Jacques, členka spolku Češi Tibet podporují a tajemnice senátní skupiny přátel Tibetu.

Barevné vlajky se sluncem vyvěšují u nás i organizace, města, obce a krajské úřady v Česku. Podle odhadu se do akce každoročně zapojuje přes 650 míst.