Při cestě ze západu republiky na východ si obávaná bouře Sabine dala trochu na čas. V noci z neděle na pondělí sice udeřila na Sněžce, která zažila mimořádný náraz orkánu o rychlosti 180 kilometrů v hodině, ale zbytek kraje pak během rána a dopoledne bez větších dramat bičovala deštěm, místy zasypávala kroupami, a kácela suché stromy nebo odtrhávala mohutné větve, které zejména na Rychnovsku a na Náchodsku komplikovaly provoz na silnicích i železnici. S nečekanou silou ovšem udeřila po poledni. „Během hodiny jsme zaznamenali dvě stovky událostí,“ řekla včera kolem půl jedné odpoledne mluvčí krajských hasičů Martina Götzová. Právě v té době zažívali chvíle strachu a bezmoci obyvatelé rodinného domu v Havlíčkově ulici v Miletíně. Vítr jim odnesl střechu.

Vlaky stály
Popadané stromy během pondělí zastavily několik vlaků na místních tratích: mezi Libuní a Lomnicí nad Popelkou, Trutnovem a Chvalčí, Starou Pakou a Lomnicí nad Popelkou, Rokytnicí nad Jizerou a Martinicemi, Ostroměří a Jičínem, Smiřicemi a Předměřicemi nad Labem, Dvorem Králové nad Labem a Jaroměří, Broumovem a Týništěm nad Orlicí a Častolovicemi a Rychnovem nad Kněžnou.

„Po třinácté hodině se do štítu domu opřel silný vítr, který štít prolomil a posunul celou konstrukci střechy. Z té pak odlétaly plechy po okolí. Starosta města společně s hasiči provizorně zakryli půdu plachtami, aby do domu nezatékalo. Náhradní bydlení rodina odmítla,“ hlásila z místa zpravodajka Deníku.

Trutnovsko

Kvůli bouři včera hned ráno uzavřeli Safari Park ve Dvoře Králové nad Labem. Zvířata z bezpečnostních důvodů zůstala ve svých ubikacích a vnitřních expozicích. Zoo by se měla návštěvníkům otevřít v úterý.

Rychnovsko

Na Rychnovsku hasiči už od dopoledne především odklízeli popadané stromy: v Lupenici, Olešnici v Orlických horách, v Synkově – Slemenu a mezi Týništěm nad Orlicí a Křivicemi. „Celkem se tu vítr rozfučel, hasiči mají plno práce, motorové pily slyším až sem. Vítr začíná nabírat na intenzitě, odhaduji nárazy kolem 70 kilometrů v hodině,“ hlásil po 13. hodině Tomáš Dvořák z Dobrušky.

Náchodsko

Základní školu v Novém Městě nad Metují – Krčíně odpoledne paralyzoval výpadek proudu. Podle ředitelky Jany Vitverové však nic nenasvědčovalo tomu, že by škola měla zůstat bez proudu i v příštích dnech. Nejvíc práce při odstraňování popadaných stromů měli hasiči v okolí Police nad Metují, Hořenic, Kramolny, Nového Města nad Metují, Heřmánkovic i Rasošek.

Hradecko

Na Hradecku museli hasiči zasahovat u spadaných stromů v obcích Lišice, Písek, hradecké okrajové části Slatina, na Smetanově nábřeží v centru Hradce Králové pak spadla mohutná větev na zaparkovaná vozidla. V Okružní ulici hasiči odstranili uvolněný satelit, který zůstal viset na domě pouze na kabelech.

U Lužce nad Cidlinou pak boural osobní automobil, který narazil do spadlého stromu, nehoda se obešla bez zranění.