"Příčinou poruch jsou pády stromů a větví do vedení, došlo k přetrhání vodičů, na řadě míst došlo k poškození či destrukci podpěrných bodů, ulomení izolátorů," vysvětlila Šárka Lapáčková Beránková, mluvčí společnosti ČEZ. "V terénu máme stovky pracovníků poruchových čet i subdodavatelských firem, kteří intenzivně pracují na obnovení dodávek elektřiny. Budeme pracovat i v noci, pokud to bezpečnost dovolí. Na odstraňování poruch budeme pokračovat i v úterý," uvedla mluvčí energetiků.

Hasiči nejčastěji zasahovali u popadaných stromů. "Pomáhali také se zajištěním uvolněných částí střech. Události se naštěstí obešly bez zranění osob. V terénu po celém kraji se pohybovaly profesionální i dobrovolné jednotky. Vítr také poškozoval střechy objektů, například střechu základní školy v Bartoňově ulici v Náchodě, oplechování střechy na kostele v Jaroměři, Josefově nebo střechu rodinného domu v Martínkovicích na Náchodsku,” upřesnila mluvčí hasičů Martina Götzová.

Divoká byla situace ve Vrchlabí, kde padaly stromy, prudký vítr lomcoval se střechami. Na místě zasahovaly dvě jednotky hasičů. Nápor větru nevydržela u vrchlabského gymnázia mohutná lípa a uzavřela frekventovanou komunikaci na Liščí kopec. V Trutnově padaly stromy v městském parku. Mimo provoz zůstaly lanovky na Sněžku a Černou horu a ve Skiareálu Špindlerův Mlýn. Uzavřena byla Stezka korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních, stejně jako zoo ve Dvoře Králové nad Labem.

Nápor větru nevydržela u vrchlabského gymnázia mohutná lípa a na chvíli uzavřela frekventovanou komunikaci na Liščí kopec.

Nápor větru nevydržela u vrchlabského gymnázia mohutná lípa a na chvíli uzavřela frekventovanou komunikaci na Liščí kopec. Foto: Jiří Novák

Hned tři vozy najednou poničily popadané stromy v Trutnově Poříčí, když se nad lokalitou přehnala po poledni Sabina. "Seděl jsem zrovna nedaleko naší truhlářské dílny v restauraci na obědě a koukám z okna, jak se ženou černé mraky. Nikdy jsem to předtím neudělal, ale řekl jsem si, že radši přeparkuju svá auta. Stihl jsem přeparkovat jen jedno, protože od druhého jsem u sebe zrovna neměl klíče. Vrátil jsem se do hospody, to už venku všechno lítalo, a za pár minut říká hostinský - Ježiš, kluci, vám spadly stromy na auta. Moje loni koupené auto a ještě dva vozy kolegů byly pod spadlými smrky. Koukal jsem na to jak na zjevení," řekl Deníku truhlář Filip. Sám má auto pojištěné, ale kolegové bohužel ne. "Všechny nás čekají komplikace, holt jsme na to měli myslet dřív. Ale v noci na pondělí a dopoledne se v Trutnově nic nedělo, přišlo to strašně rychle," uzavřel Filip.

Zoo ve Dvoře Králové nad Labem byla v pondělí zavřená. Zvířata z bezpečnostních důvodů zůstala ve svých ubikacích a vnitřních expozicích. Pro případ výpadku proudu byla připravená centrála, která zajistí například topení a okysličování akvárií. Otevřeno by mělo být znovu od úterý 11. února.

Ještě v poledne byla otevřená Stezka korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních. "Stav kontrolujeme a pravidelně sledujeme, ale je tady bezvětří. Situace je klidná, proto zůstává otevřeno," říkal krátce po poledni Zdeněk Pop, marketingový ředitel Stezky korunami stromů Krkonoše. Záhy se však situace změnila a Stezka byla pro veřejnost z bezpečnostních důvodů uzavřena.

V lyžařském areálu SkiResort Černá hora - Pec byly z důvodu silné bouřky mimo provoz sedačkové lanovky Hnědý vrch a Zahrádky Express v Peci pod Sněžkou a ve Velké Úpě sedačková lanovka Portášky. Kabinková lanovka z Janských Lázní na Černou horu a sedačkové lanovky Hofmanky Express a Protěž byly také dočasně mimo provoz z důvodu bouřky. Kvůli výpadkům elektrické energie zůstaly mimo provoz v Černém Dole sedačkové lanovky Family Express a Saxner.

Mimo provoz byly kvůli velmi nepříznivému počasí také všechny lanové dráhy ve Skiareálu Špindlerův Mlýn.

Správa Krkonošského národního parku nemá zatím hlášené žádné výraznější škody, situaci však v terénu prověřuje.

Vítr na Sněžce dosahoval v noci rychlosti až 180 kilometrů za hodinu. Horská služba Krkonoše nedoporučuje túry po horách. Správa Krkonošského národního parku nedoporučuje pohyb po lesích.

Podle Horské služby Krkonoše leží na hřebenech hor zhruba 60 - 100 cm sněhu. Vyhlášen je druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. V polohách pod 1000 metrů nad mořem prší. “Zde je sněhová pokrývka mokrá až podmáčená, mohou se zde vyskytnout laviny z mokrého sněhu. Během dne se bude ochlazovat a srážky se budou měnit ve sněhové i v nižších polohách hor. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu, které se většinou zastaví ještě na svahu,” uvedl Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše. Horská služba nedoporučuje túry po horách.