Půjde o tučňáky brýlové, kteří dorůstají výšky kolem 60 centimetrů a váží obvykle 3,5 kilogramu. Bude to poprvé za 76 let existence východočeské zoologické zahrady, kdy bude mít ve Dvoře Králové tučňáky. Tučňáci budou největší atrakcí nově budované části areálu zoo, expozice Jihozápadní Afrika, vedle správní budovy. Objevit se v ní mají také největší volavky světa.

Tučňák brýlový v ZOO Berlin.Tučňák brýlový v ZOO Berlin.Zdroj: Deník/Jan Braun

"Koncem června by měli tučňáci dorazit. Předpokládáme, že v červenci a srpnu by se mohli poprvé představit návštěvníkům," řekl Deníku ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas. Ošetřovatelé už absolvovali stáž v ZOO Wroclaw, kde zjišťovali, jak se pracuje s tučňáky.

Tučňák brýlový v ZOO Berlin.
To tu ještě nebylo. Do Dvora Králové dorazí příští měsíc tučňáci, už mají bazén

Chov tučňáků bude pro Safari Park Dvůr Králové úplnou novinkou, za dob existence zoologické zahrady je bude chovat vůbec poprvé. Ošetřovatelé se proto v minulých týdnech vydali sbírat zkušenosti do ZOO Wroclaw, která má největší oceanarium v Polsku. "Strávili tam několik dní, aby se naučili pracovat s tučňáky. Myslím, že to zvládnou, protože to je dostatečně profesionální tým," ujistil ředitel.

Bazén pro tučňáky. Safari Park Dvůr Králové dokončuje pavilon pro tučňáky brýlové.Bazén pro tučňáky. Safari Park Dvůr Králové dokončuje pavilon pro tučňáky brýlové.Zdroj: Deník/Jan Braun

Celá nová expozice Jihozápadní Afrika, která vzniká na místě bývalé slévárny, přijde na více než 100 milionů korun. Pavilon pro tučňáky z ní bude nejnákladnější, bude stát přes 40 milionů korun. Jeho vybudování urychlil česko-polský přeshraniční projekt.

Pro tučňáky už je ve Dvoře Králové nad Labem připravený velký bazén. "Bude to velké lákadlo a pro řadu lidí také překvapení, protože si řada z nich neuvědomuje, že v Africe tučňáci také žijí," připomněl Rabas. Safari park se zaměřuje na chov afrických zvířat, celkově se stará zhruba o čtyři stovky zvířat.

"V českých zoologických zahradách jsou většinou tučňáci Humboldtovi, kteří obývají Jižní Ameriku. Tučňák brýlový je velmi blízký druh, vyskytuje se ale daleko méně. Hnízdní kolonie má okolo Kapského města v JAR, objevují se také v Namibii na pobřeží Atlantiku," upřesnil Přemysl Rabas.

Hlavní role v seriálu ZOO patří osmnáctileté herečce Michaele Pecháčkové, v březnu natáčela také v pavilonu žiraf.
Při natáčení seriálu ZOO si štáb nejvíc pochvaluje hyeny, složité je to s hady

Vedle bazénu budou součástí expozice tučňáků dva objekty. Jejich podoba bude hodně zajímavá. "Budou mít podobu domů z pobřeží Namibie, bude to tam vypadat jako část přístavního doku i s majákem a jeřábem. Chceme ukázat, že zvířata někde nežijí v úplné divočině, ale v symbióze s člověkem a v kulturní krajině. Tučňáci budou mít v expozici také hnízdní prostory, kvůli tomu tam budou mít také umělé kameny," přiblížil podobu nové expozice.

V nové expozici Jihozápadní Afriky se objeví také další zvířata. "Hotová je voliéra plameňáků. Ti nám udělali velkou radost. Očekávali jsme, že během stěhování budou vystresovaní a nezahnízdí, ale sedí na vajíčkách. Na plameňáky by měla navázat velká voliéra pro pelikány a jiné vodní ptáky a voliéra pro volavky obrovské. To jsou největší volavky světa, které se chovají velmi málo. Tyto voliéry mají být hotové ještě letos," objasnil Přemysl Rabas.

Tučňáci v pražské zoo.
Tučňáci poprvé ve Dvoře Králové? Zoo je chce do nové říše jihozápadní Afriky

Do říše Jihozápadní Afriky bude patřit také výběh pro kopytníky s antilopami a horskými zebrami. "Příští rok plánujeme vybudovat výběh pro hyeny a dravé ptáky. Chceme rozšířit kolekci hyen. Máme hyeny žíhané a skvrnité, ale věříme, že se nám podaří sehnat z jihu Afriky hyeny hnědé a hyenky hřivnaté," dodal.

Součástí nového návštěvnického okruhu bude i malá vinice, odkazující na tradici pěstování vína v JAR a Namibii. Dokončená už je restaurace Steak House.

Jeden z největších krokodýlů v Evropě Kraken měří 515 centimetrů a váží nejméně 380 kilogramů. V létě opustí Dvůr Králové.
Safari park začne stavět pavilon pro tučňáky a vinici. Kraken se chystá do Lodže

TUČŇÁK BRÝLOVÝ

Tento druh tučňáka žije podél skalnatého pobřeží jihozápadní Afriky, v zemích Jižní Afriky a Namibie. Nikde jinde na světě se nenachází. Jeho dosah je omezen na relativně malou oblast, kde teplota vody příliš nekolísá. Stejně jako všechny druhy tučňáků žije i tučňák brýlový na jižní polokouli. Tučňáci žijí ve velkých koloniích. Dny tráví krmením na moři a v noci se shromažďují na břehu. Jako všichni tučňáci jsou i tučňáci brýloví mnohem obratnější ve vodě než na souši. Jsou vynikající plavci s dokonale aerodynamickým tělem. Živí se malými rybami jako jsou sardinky a ančovičky, malými korýši a chobotnicemi. Každý tučňák sní asi půl kila ryb denně.