"Mládě se narodilo v noci ze čtvrtka na pátek, v podstatě přesně týden od invaze ruských sil na Ukrajinu. Pojmenování je dalším vyjádřením naší podpory ukrajinským hrdinům," řekl ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas.

Nový televizní seriál TV Prima ZOO se odehrává v prostředí Safari Parku Dvůr Králové.
FOTO: Nový televizní seriál Zoo se odehrává v Safari Parku Dvůr Králové

Kyjev se narodil ve dvě ráno matce Evě, od které již několikrát pil. Otcem je dvorský chovný samec Davu. Váží zhruba 33 kilogramů a vzrůstem patří k průměru dvorských mláďat nosorožců. Vše nasvědčuje tomu, že je mládě silné a zdravé. První dny jsou v životě novorozeného nosorožce kritické, proto nyní budou ve stáji matky s mládětem ošetřovatelé dodržovat maximální klid.

V Safari Parku Dvůr Králové se narodil nosorožec dvourohý. Dostal jméno Kyjev.V Safari Parku Dvůr Králové se narodil nosorožec dvourohý. Dostal jméno Kyjev.Zdroj: Simona Jiřičková/Safari Park Dvůr Králové

Safari park je jejich nejvýznamnějším chovatelem mezi zoologickými zahradami na celém světě. V současnosti žije ve Dvoře Králové 14 těchto nosorožců. Chov začal v roce 1971, kdy legendární Josef Vágner dovezl zvířata přímo z Afriky. V průběhu dekád se ze safari parku stalo jedno z nejdůležitějších center záchrany těchto druhů nosorožce. Ve Dvoře Králové se narodilo, včetně Kyjeva, 47 mláďat. První z nich, zároveň vůbec první nosorožec dvourohý narozený v Československu, byla samice Elvíra narozená před 45 lety.

Zvířata s dvorskou krví nyní žijí v zoologických zahradách na celém světě. Devět nosorožců dvourohých se ze Dvora Králové vrátilo do divočiny Rwandy a Tanzánie.

Vědcům se podařilo vytvořit dvě nová embrya nosorožce bílého severního.
Další pokrok. Vědci vytvořili dvě nová embrya nosorožce bílého severního