Téměř 24letý samec Guis se hned po příjezdu nastěhoval do jedné z vnitřních expozic Pavilonu primátů. „Má pachový a optický kontakt se zbytkem skupiny, která na jeho příjezd reagovala s velkým zájmem,“ oznámila zooložka Gabriela Linhart.

Navíc od začátku ukazuje svoji vitalitu. „Brzy začal předvádět svoje mimořádné umění šplhu. I s ohledem na věk je mnohem aktivnější než většina našich ostatních šimpanzů. Těch se zatím, i když skupina není spojena, snaží spíše stranit,“ uvedla zooložka.

Safari Park rozšířil rodinu šimpanzů o chovného samce z Madridu.Safari Park rozšířil rodinu šimpanzů o chovného samce z Madridu.Zdroj: Helena Hubáčková/SPDK

Nový samec zatím obývá menší expozici na kraji pavilonu. Je vybavená roletou, takže se dá průhled do expozice zaslepit. Pavilon se ale také operativně uzavírá, pokud mezi zvířaty vzniká přílišné napětí. „Guis také není zvyklý na psy a zatím na ně nereaguje příliš dobře. Přivyknout ho na jejich přítomnost bude trvat,“ popsala zooložka.

Ačkoli ve skupině žije další samec, nepředpokládá se, že by se s nováčkem nesnesli. „Šimpanzi žijí v přírodě ve složitých skupinách s mnoha samci i samicemi. Právě k tomu směřuje i trend chovu v lidské péči. Snažíme se co nejvíc skupinu šimpanzů přiblížit přirozenému stavu v divočině,“ dodala Gabriela Linhart.

Krkonošskému národnímu parku je 61 let.
Krkonošskému národnímu parku je 61 let, v lesích hospodaříme 30 let

Současná skupina šimpanzů v Safari Parku je velmi stará, čtyřem členům je přes 50 let. Nejstarší samice Susi se narodila kolem roku 1965 a je jedním z nejstarších šimpanzů v lidské péči. Další členky skupiny jsou Bonnie a Babeta, obě narozené v divočině, které žijí v parku již přes půl století.

Samec Dingo je také blízko padesátce. Mladší členkou skupiny je Chispi, která prošla vážnou nemocí a velkou operací v roce 2019. Naději na chov představuje téměř dvacetiletá samice M, narozená ve Valencii.

Safari Park rozšířil rodinu šimpanzů o chovného samce z Madridu.Safari Park rozšířil rodinu šimpanzů o chovného samce z Madridu.Zdroj: Helena Hubáčková/SPDKŠimpanz čego je největší poddruh šimpanze, váží přes 70 kilo a je v přírodě vážně ohrožený s populací kolem 140 tisíc jedinců. V lidské péči je velmi vzácný, v evropských zoo je jen asi 30 jedinců. Mnoho z nich není schopných reprodukce, a proto je každý úspěšný odchov velmi cenný. Dvůr Králové se naposledy dočkal přírůstku šimpanzů v roce 2017, ale od té doby se chovné ambice nenaplnily

Mohlo by vás také zajímat: Sokolové měli župní slet ve Dvora Králové nad Labem

Zdroj: Jan Bartoš