Želvy pavoukovité žijí na Madagaskaru v drsných oblastech, kde až polovinu roku panují tak nepříznivé podmínky, že želvy upadají na čtyři až šest měsíců do "zimního" spánku a někde dokonce i do "letního" spánku. Zahrabané v písku přečkají dobu nedostatku, aby se poté probraly k překotné aktivitě.

"Situace želv pavoukovitých v přírodě je velmi dramatická a dál se rychle zhoršuje. Proto jsme se před dvěma lety přihlásili jako zájemci o jejich chov ve snaze pomoci vytvořit stabilní populaci v lidské péči," uvedl zoolog Michal Podhrázský. "Po dalším madagaskarském druhu, želvě paprsčité, jde o novou mimořádnou výzvu. Množit želvy pavoukovité a udržet je spokojené je složité," dodal.

Ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas poděkoval paní Vlaďce z Choustníkova Hradiště, která se stala půlmiliontým návštěvníkem letošní sezony.
Do safari parku už přišlo půl milionu lidí. Odměna do Choustníkova Hradiště

Trojice mladých želv pavoukovitých nyní obývá terárium v zázemí, kde tráví povinnou karanténu. Do konce roku by ale měly obydlet expozici v opuštěné chýši v Ptačím světě. Pro madagaskarskou faunu tam před třemi lety vznikla speciální hala s velmi specifickými podmínkami. "Žijí tady i želvy paprsčité, které jsou těm pavoukovitým vzhledem podobné, ale mnohem větší. Ty už s úspěchy rozmnožujeme, a to navíc zcela přirozeně v substrátu jejich výběhu," upozornil Michal Podhrázský.

Pětileté želvy pavoukovité mají na rozmnožování ještě čas. Pohlavně dospívají až kolem desátého roku. Rozmnožování v péči člověka zdaleka obvyklé. Chová je jen hrstka zoologických zahrad, mezi těmi českými Plzeň a Brno.

Jde o nejmenší ze čtyř endemických druhů želv Madagaskaru. K obraně jí slouží především tvrdý krunýř s vzorem pavoučí sítě. Vpředu má želva pavoukovitá spodní krunýř přirostlý zvláštním spojením, které umožňuje ho zcela zaklopit k části horní. Želva si tak lépe dovede chránit hlavu a přední nohy.

Odchyt samice Penelopy v pavilonu Vodní světy v Safari Parku Dvůr Králové.
VIDEO: Podívejte se, jak zoologové přesouvali krokodýla Krakena k transportu