"Safari park je natolik úspěšný chovatel, že měla dvorská linie velmi silné zastoupení v celé Evropě. Proto koordinátor dal na nějakou dobu přednost jiným genům. Nyní přišel čas, aby se reprodukce těchto kriticky ohrožených zvířat ve Dvoře Králové znovu rozjela," vysvětlil zoolog Luděk Čulík.

Samec žirafy Rothschildovy, kterého safari park získal z Plzně, se na konci týdne poprvé předvede návštěvníkům. Začne využívat celý výběh u panoramatické lávky v pěším safari.Zdroj: Simona Jiřičková/Safari Park Dvůr KrálovéSafari park rozmnožil poprvé žirafy Rothschildovy v roce 1972, jednalo se o první odchov v rámci tehdejšího Československa. Od té doby se ve Dvoře Králové narodilo 173 mláďat, to poslední v roce 2018. Ve světě to nemá obdobu.

Samec žirafy Rothschildovy, kterého safari park získal z Plzně, si dobře zvyká na dvorské zázemí. Již využívá celý pavilon a dvorky. Na konci týdne zoologové plánují, že ho spojí se samicemi. V tu chvíli se také poprvé předvede návštěvníkům. Začne totiž využívat celý expoziční výběh u panoramatické lávky v pěším safari.

Počátkem unikátního chovu se staly výpravy někdejšího ředitele dvorské zoo Josefa Vágnera do Afriky. Z nich mezi lety 1969 a 1972 přivezl přes sto žiraf a víc než dva tisíce dalších zvířat. Krev dvorských chovů dodnes tvoří základ chovných skupin v mnoha zahradách po celém a světě znamená pojistku pro jejich zachování i v případě, že by v přírodě byly vyhubeny.

Safari park chová v současnosti 14 žiraf Rothschildových a 11 žiraf síťovaných. Za půl století veleúspěšného chovu přišlo ve Dvoře Králové na svět 267 malých žiraf. Situace těchto ikonických zvířat v přírodě se během té doby dramaticky změnila. Zatímco v roce 1985 žilo na světě kolem 155 tisíc žiraf, v roce 2015 to už bylo pouze kolem 95 tisíc.

Za tento téměř čtyřicetiprocentní pokles, v některých oblastech dokonce pokles o 95 procent, mohou přeměna přirozeného prostředí, úbytek míst k pastvě, pytláctví i války. “Právě kvůli válkám a pytláctví je nyní žirafa Rothschildova jednou z nejohroženějších. V divočině jich není více šestnáct set," doplňuje Luděk Čulík. Až do roku 2015, kdy zoologové provedli velké sčítání divokých žiraf, navíc tato zvířata nebyla předmětem většího zájmu ochránců. Pro jejich rychlé mizení se proto následně vžilo označení tiché vymírání. Chov v péči člověka je tak v současnosti důležitější než kdy jindy.